• 3. Kształtowanie nawyków higieniczno – zdrowotnych

• „Czysty przedszkolak” -  prawidłowa higiena rąk

Dzieci z grupy 0b przypomniały, jak ważne jest mycie rąk szczególnie przed jedzeniem,
          po skorzystaniu z toalety, po powrocie z podwórka i po kontakcie ze zwierzętami. Następnie przedszkolaki omówiły schemat mycia rąk, który później zastosowały w praktyce. Każde dziecko samodzielnie i zgodnie z instrukcją umyło swoje ręce.

A. Pawłowska

Choroby brudnych rąk

Choroby brudnych rąk powodowane są przenoszeniem zarazków oraz pasożytów poprzez dłonie do ust - stąd nazwa. Choroby brudnych rąk mogą mieć podłoże pasożytnicze, bakteryjne lub wirusowe.

Najczęściej do zakażeń dochodzi po kontakcie ze skażonym jedzeniem i wodą, ale też przedmiotami codziennego użytku oraz innymi ludźmi i zwierzętami. Zachorowaniu sprzyjać mogą między innymi:

• spożywanie surowego mięsa i owoców,
          • niemycie rąk po wizycie w toalecie,
          • nawyk obgryzania paznokci i ssania palców,
          • korzystanie ze wspólnych naczyń i sztućców,
          • wkładanie zabawek do buzi.

Jakie są choroby brudnych rąk? Jako przykłady wymienić można między innymi takie schorzenia, jak:

• wirusowe zapalenie wątroby typu A, zwane żółtaczką pokarmową,
          • wirusowe zapalenie wątroby typu E,
          • owsica - choroba przewodu pokarmowego, której źródłem są niewielkie nicienie – owsiki;
          • tasiemczyca - choroba odzwierzęca, wywołana przez pasożyty tasiemce;
          • salmonelloza - zakażenie przewodu pokarmowego, którego źródłem są bakterie Gram-ujemne
          • czerwonka bakteryjna - choroba zakaźna powodowana przez bakterie

Objawy chorób brudnych rąk są zróżnicowane w zależności od konkretnego schorzenia. Przykładowo owsica manifestuje się poprzez takie symptomy, jak:

• świąd odbytu, zwłaszcza wieczorem,
          • zaczerwienienie skóry wokół odbytu,
          • wysypka wokół odbytu (zmiany wypryskowe),
          • niepokój, nadpobudliwość, ruchliwość,
          • trudność w skupieniu uwagi,
          • bezsenność,
          • obgryzanie paznokci,
          • osłabienie, brak apetytu,
          • ból brzucha, nudności,
          • ból głowy.

Dla porównania, wirusowe zapalenie wątroby typu A objawia się żółtaczką, której towarzyszy gorączka, ból brzucha, brak apetytu, nudności i wymioty. W szczególności u osób dorosłych.

Natomiast w przypadku salmonelli objawy przypominają nieżyt żołądka i jelit – wodnista biegunka, wymioty, nudności, bóle brzucha i gorączka.

Szczególnie często występują choroby brudnych rąk u dzieci. Ma to związek przede wszystkim z dużą ilością bezpośrednich interakcji, w które wchodzą maluchy w środowisku rówieśniczym, a także brakiem odpowiednich nawyków higienicznych.

Dzieci bawią się wspólnymi zabawkami, rzadko pamiętają o myciu rąk, wkładają palce do buzi, ssąc je lub obgryzając paznokcie. W ten właśnie sposób dochodzi do transmisji pasożytów, bakterii i wirusów.

Zwykło się sądzić, że choroby brudnych rąk występują głównie w miejscach charakteryzujących się niskim poziomem higieny, w krajach trzeciego świata czy w obszarach biedy i patologii.

Jednak nie zawsze tak jest - przykładowo, owsica szerzy się w przedszkolach i szkołach, a także w domach.

Jak zapobiegać chorobom brudnych rąk, jak ich unikać?

Zarówno u dzieci, jak też u dorosłych, kluczowe znaczenie ma profilaktyka, rozumiana przede wszystkim jako dbałość o higienę. Należy pamiętać o tym co się dzieje, gdy nie myje się rąk. W wyniku kontaktu z przedmiotami czy innymi ludźmi, na skórze mogą zostawać liczne substancje, drobnoustroje czy jaja robaków, takich jak owsiki.

Jak często myć ręce? Nie ma sztywnych zaleceń w tej materii, choć uważa się, że powinno to być około 10 razy dziennie. Na pewno trzeba to robić po każdej wizycie w toalecie, po zabawie oraz kontakcie z różnymi przedmiotami, ziemią, czy niemytymi produktami żywnościowymi.

Jak skutecznie myć ręce?

1. Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie dłoni.
          2. Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni.
          3. Spleć palce i namydl je.
          4. Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian.
          5. Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej i na przemian.
          6. Namydl obydwa nadgarstki.
          7. Spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło. Wysusz je starannie.

Dokładne umycie rąk powinno zająć ok. 30 sekund.

Choroby_brudnych_rak.pptx

Dojrzewanie to czas wielkich i trudnych zmian w życiu młodego człowieka. Nasze ciało zmienia się, wygląda i zachowuje się inaczej niż dotychczas. Wiedzą o tym Ci, którzy już są w trakcie takich zmian. Szczególnie ważna w tym czasie jest higiena zmieniającego się ciała. Praca Tosi i Agatki pokazuje i podpowiada, jak należy dbać o ciało w tym czasie.

Elżbieta Grzejda

Higiena_podczas_dorastania.pptx