• e-Twinning

• Projekt edukacyjny eTwinning „Kicia Kocia uczy i bawi.”

W tym roku szkolnym grupa 4-latków z wychowawczynią panią Barbarą Pawlak, grupy

5-latków z wychowawczyniami panią Anetą Chilarzewską i panią Wioletą Grabowską oraz grupa 6-latków z wychowawczynią panią Aleksandrą Pajewską dołączyły do projektu etwinning „Kicia Kocia uczy i bawi.”

Projekt skierowany jest dla dzieci w wieku przedszkolnym. Realizowany jest we współpracy z dwoma placówkami partnerskimi:

- Przedszkole nr 14 "Muzyczna Kraina" w Inowrocławiu

- Przedszkole Integracyjne nr 3 w Zawierciu

Koncepcja projektu ma na celu w przystępny dla dzieci sposób wyjaśnić jak funkcjonuje współczesny świat. Głównym założeniem projektu jest aktywizowanie i inspirowanie dzieci do poznawania świata poprzez zabawę i naukę.

Cele projektu:

• Budzenie ciekawości oraz aktywności poznawczej dziecka.
          • Poszerzanie dziecięcej wyobraźni.
          • Nawiązanie współpracy z innymi nauczycielami.
          • Umiejętność korzystania z narzędzi eTwinning.
          • Wzmocnienie więzi społecznych na płaszczyźnie grupy, przedszkola, dziecka i rodziny.
          • Doskonalenie umiejętności językowych (poszerzanie zasobu słownictwa, rozwijanie mowy i umiejętności komunikacyjnych, słuchanie ze zrozumieniem).

Postęp działań:

Przedstawimy siebie oraz najmłodszych uczestników projektu w formie awatarowych fotografii. W styczniu każda z grup wykona własnego kreatywnego bałwana z wybranych przez siebie materiałów. W lutym przedszkolaki będą miały możliwość aktywnego uczestniczenia w zajęciach w bibliotece. Marzec - dzieci w trakcie fotografowania ważnych miejsc będą miały okazję do pełniejszego poznania swojej miejscowości. Zdjęcia posłużą jako elementy puzzli do układania. Na koniec projektu dzieci z pomocą nauczycieli stworzą ogródki w każdej sali i będą miały możliwość obserwować kiełkowanie i wschodzenie roślin. Książeczki z serii „Kicia Kocia…” mają stać się bazą do realizowania niebanalnych i twórczych pomysłów. Uczestnicy mogą dostosowywać treści do własnych możliwości i realizować również własne kreatywne pomysły.

Kalendarium projektu:

Stworzenie wirtualnej grupy przedszkolnej poprzez zrobienie awatarów swoich oraz dzieci.

• Kicia Kocia i Nunuś „Jaka piękna zima!”” – I połowa stycznia’2023 (stworzenie
            w grupach kreatywnego bałwana, spotkanie na TwinSpace)
          • „Kicia Kocia w bibliotece”- luty’2023 (twórcze zajęcia według własnego pomysłu)
          • „Kicia Kocia w plenerze”- marzec’2023 (fotografie naszego miasta - puzzle, próba połączenia przez zoom)
          • Kicia Kocia „Co zasiejemy w ogródku?”- kwiecień’2023 (wymiana nasion, założenie ogródka)

Spodziewane rezultaty:

Dostrzeganie możliwości kreowania takich aktywności projektowych, które umożliwią dzieciom pełniejsze zrozumienie i doświadczanie otaczającej rzeczywistości. Umożliwienie wychowanków aktywnego i twórczego uczestnictwa w realizowanych zadaniach.

Wszystkie materiały dotyczące realizacji projektu zamieszczane są przez jego uczestników na platformie internetowej TwinSpace - filmy, fotorelacje, wytwory pracy dzieci itp. Poprzez platformę dzieci i nauczyciele wymieniają się doświadczeniami i pomysłami. Nasze działania można zobaczyć tutaj: https://school-education.ec.europa.eu/en/etwinning/projects/kicia-kocia-uczy-i-bawi/twinspace/pages