• Mikołajki

        •  

           

          Każdy z nas z niecierpliwością czeka na początek grudnia, zastanawiając się, co też tym razem dostanie w prezencie. Ale czemu akurat do grudnia? Bo wtedy wypadają Mikołajki! 6 grudnia pojawia się przedsmak świątecznej gorączki – pisanie listów do Mikołaja, myślenie o prezentach... A skąd w ogóle zwyczaj dawania sobie prezentów i czekanie na wizytę Mikołaja 6 grudnia? Historia mikołajek zaczyna się od katolickiego biskupa i świętego - Mikołaja z Miry, którego wizerunek w innych religiach, regionach i kulturach przybiera też miano Dziadka Mroza i Gwiazdora. Co ciekawe, postać ta ma niewiele wspólnego z wizerunkiem Mikołaja, którego znamy i rozpowszechniamy. Zgodnie z legendą młody Mikołaj, jeszcze przed wyborem na biskupa, miał chciwego i bogatego sąsiada, który drwił z pobożności świętego. Bóg ukarał sąsiada i sprawił, że stracił majątek oraz popadł w skrajną biedę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu. Mikołaj, po długich rozważaniach tekstów Pisma Świętego i modlitwie, postanowił uratować cnotę dziewcząt. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się tajemnicze pieniądze. Czuwał całą noc i ze zdumieniem odkrył, że to pogardzany przez niego Mikołaj wrzuca po raz trzeci pieniądze przez okno. Podziękował mu zawstydzony i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami.

           

          Mikołajki w innych krajach

          Zwyczaj obchodzenia mikołajek nie istnieje jedynie w Polsce. Praktykuje się go również w innych krajach, choć nieco inaczej, niż u nas. W tym wyjątkowym dniu dzieci dostają prezenty niezależnie od szerokości geograficznej. W każdym kraju otrzymują je jednak od kogoś innego: we Francji jest to świecki Pere Noel, w Szwecji skrzat Jultomte, w Holandii – Sinterklass, w Chinach zaś prezenty przynosi Staruszka Bożonarodzeniowa, w Rosji Dziadek Mróz (dopiero w Nowy Rok), we Włoszech prezenty rozdaje wiedźma Befana w Święto Trzech Króli, w Danii dzieci obdarowuje Julemanden (Świąteczny Człowiek), w Grecji zaś to nie św. Mikołaj przynosi dzieciom prezenty, lecz św. Bazyli Wielki (1 stycznia), w Chinach- Shengdan Laoren, w Anglii Father Christmas, na Hawajach Kanakaloka, w Hiszpanii Los Reyes Magos, w Japonii Santa Kurohsu, na Węgrzech Karácsony Apó.

          Inne są również daty wręczania podarków – dzieci w Belgii otrzymują prezent już 5 grudnia, podobnie jest w Holandii. W Stanach Zjednoczonych Dzień Świętego Mikołaja przypada w adwentową niedzielę, która jest najbliżej 6 grudnia. W Hiszpanii, Czechach i Słowacji, tak jak u nas, dzieci otrzymują prezenty 6 grudnia.

          Z okazji Mikołajek życzymy Wam wiele radości, uśmiechu każdego dnia i jak najwięcej słodkich chwil.

          Gdy Mikołaj Cię ominie,

          zrób na wieczór smutną minę,

          bo to obowiązek świętych,

          by przynosić nam prezenty!

          Udanych Mikołajek.

           

          I jeszcze coś dla ucha.

          https://www.youtube.com/watch?v=RJsKCzlD7Wc

          https://www.youtube.com/watch?v=gA1g7JVCq7o

           

          A dla nieco młodszych uczniów mikołajkowa krzyżówka.

          https://spopinogora-my.sharepoint.com/:w:/g/personal/oniegowska_spopinogora_onmicrosoft_com/EbFLSyzTUPhCr1Hjog77YWwBsZPWL-lzReNL_m8-8Jkrdw?e=smp8qM

           

           

                                                                                                                                                                                                                                                                              Oliwia Jaroszewska