• 17 lutego - Światowy Dzień Kota

W Polsce obchodzimy to święto od 2006 roku. Pomysłodawcą obchodów tego święta jest Wojciech Albert Kurkowski, który zapropagował akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”. Święto ma na celu podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które kiedyś miały dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

I my pamiętajmy o bezdomnych kotach i innych zwierzętach, dla których zima jest trudnym okresem do przetrwania.

Kilka wiadomości o kotach:

- Koty domowe ważą zazwyczaj  4- 5 kg.

- Najcięższy kot domowy w historii ważył 21 kg.

- Śpią średnio od 13 do 14 godzin dziennie.

- Przeciętnie koty żyją od 12 do 15 lat.

- Najstarszy kot, jaki kiedykolwiek żył, miał 38 lat i 3 dni.

- Na długość życia wpływa szereg czynników, takich jak: płeć, styl życia czy zwyczaje, jak i również kwestia sterylizacji lub kastracji.

-Koty robią bardzo mało hałasu podczas chodzenia. Grube, miękkie poduszki na łapach pozwalają im zakradać się do ofiary.

- Koty nie używają tak, jak inne zwierzęta, jakichkolwiek zbiorników wodnych do mycia się. Czyszczą swoje futro kilkakrotnie w ciągu dnia, liżąc sierść, a tam gdzie nie sięgają językiem – zwilżoną językiem łapą, wycierają dokładnie całe ciało. Język kota jest szorstki (ma wiele małych „haczyków”, tzw. zębów rogowych języka), przez co skutecznie wygładza sierść, usuwa brud z futra i siwe, obumarłe włosy

- Koty mają po pięć palców na każdej przedniej łapie, ale tylko cztery palce na każdej łapie tylnej. Niektóre koty mają dodatkowe palce i są nazywane kotami polidaktylowymi.

- Kot ma 230 kości, czyli więcej niż człowiek, a 10% kości jest w jego ogonie. Mają elastyczny obojczyk, który pozwala im przeciskać się przez ciasne przeszkody.

- Koty mają największe oczy w stosunku do wielkości głowy wśród ssaków. Używają długich ogonów, aby złapać równowagę, kiedy skaczą lub chodzą po wąskich półkach.

- Wszystkie koty mają unikalne odciski nosa.

- Koty są drapieżnikami o specyficznych potrzebach żywieniowych. W naturalnych warunkach żywią się głównie gryzoniami (myszy, szczury, nornice), kretami, małymi ptakami oraz ich jajami.

- Serca kotów biją dwa razy szybciej niż u ludzi. Serce kota ma 110-140 uderzeń na minutę.

- Koty wydają ponad 100 różnych dźwięków, podczas gdy psy mogą wydawać około 10.

- Posiadanie kota może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i zawału serca o jedną trzecią.

- Kot może przeskoczyć około siedmiokrotnie wyższe przeszkody niż wynosi jego wzrost.

A to Wasze koty i inne zwierzęta