• Poznajemy zawody

        • Dzień bibliotekarza

           

          Zawód strażaka

                             Każde dziecko  marzy o tym, aby być zwinnym, silnym i odważnym . Analizując tematykę o zawodzie strażaka, przedszkolacy bardzo chętnie włączali się do dyskusji. Z okazji Święta Strażaka wychowawczynie stworzyły ciekawe zajęcia i sytuacje zadaniowe, w ramach których dzieci miały możliwość wykazania się swoją wiedzą oraz wzbogacenia jej o nowe pojęcia i umiejętności. Ważnym elementem zajęć było uwrażliwienie dzieci na właściwe zachowania wobec zagrożeń i kontaktu z pożarem. Poprzez zabawy dzieci uczyły się sprawnego kontaktowania z numerem do Straży Pożarnej- 998 oraz numerem alarmowym- 112.  Filmy edukacyjne odtworzyły dzieciom niebezpieczne i pełne poświęceń realia, z jakimi każdego dnia zmagają się strażacy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia wozów strażackich oraz sprzętu gaśniczego. Przez chwilę każde dziecko ( chętne) mogło poczuć się jak prawdziwy strażak - zakładając kask i kurtkę strażacką.

           

          Poznaliśmy zawód kominiarza.

                Pan kominiarz wszedł do każdej z naszych sal przedszkolnych. Dzieci z uwagą przyglądały się na wykonywane przez niego czynności. Potem powiedział dzieciom, że w ręku trzyma anemometr, urządzenie do sprawdzania prawidłowej wentylacji w różnych pomieszczeniach. Przedszkolacy przekonali się, że praca kominiarzy również  jest potrzebna, gdyż dzięki nim możemy czuć się bezpieczni. Mamy pewność, że oddychamy świeżym powietrzem.

                          

           

          Dzień Cukiernika.

                   Aby wzbudzić u dzieci większe zainteresowanie zawodem cukiernika, wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny. Dzieci poznały wyposażenie cukierni. Dowiedziały się, jak wiele pracy muszą włożyć cukiernicy aby do sklepów i cukierni dotarły smaczne i ładnie udekorowane ciasteczka i różne wypieki. Następnie wyjaśniły, z czym kojarzy się im nazwa- cukiernik. W dalszej części zajęć dzieci naśladowały cukierników. „Wyrabiały” i „piekły” ciasteczka, bułeczki i torty. Wszystko było „smaczne”, ale przedszkolacy wiedzą, że prawdziwe smakołyki powinniśmy jeść z umiarem, gdyż nadmiar słodkości szkodzi naszemu zdrowiu.  

           

           

           

          Lekarz

           

          Tego dnia „odwiedził” nas specjalny gość... Dzieci na słowo „lekarz”zastygły w bezruchu. Na widok białego kitla i strzykawki wręcz oniemiały. Jak się jednak okazało, nie taki lekarz „... straszny, jak go malują”! Szybko poznały, kto ukrył się za maseczką i białym fartuchem. I że wielka strzykawka, to tak naprawdę zabawkowa atrapa.

          Maluchy ochoczo badały „chorego”, profesjonalnie bandażowały „rany”, robiły zastrzyki. Same poddawały się zabiegom lekarskim, a później stworzyły własne (choć papierowe) apteczki medyczne. Przedszkolaki poznały nie tylko trud pracy lekarza, ale miały również okazję przezwyciężyć swój strach. To było bardzo ciekawe doświadczenie.

           

           

           

          Artysta malarz

           

          Kolorowe farby, pędzle, paleta, sztaluga... Przedszkolaki zapoznały się z warsztatem i twórczą pracą artysty malarza. Rozwijały swoje umiejętności, a wyniki ich artystycznej twórczości będzie można podziwiać w naszej wirtualnej galerii.

           

           

          Dzień Sekretarki

           

          W naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Sekretarki. Dzieci, z uwagi na obecne obostrzenia, nie mogły tym razem odwiedzić szkolnego sekretariatu, dlatego też namiastkę biura stworzyliśmy w przedszkolnej sali. Dzieci miały do dyspozycji atrybuty nowoczesnej sekretarki, czyli laptop z myszką, tablet i telefon (wykonane z tekturowych kartonów). Nie obyło się również od papierkowej roboty :)

          Trzeba przyznać, że sekretariat zrobił na dzieciach ogromne wrażenie i chętnie wykonywały biurowe prace.

           

           

           

           

          Dzień  Poczty  Polskiej

           

                    We  wtorek  16  lutego  obchodziliśmy  w  naszym  przedszkolu  Dzień  Poczty  Polskiej. Z  tej  okazji  przedszkolaki  uczestniczyły  w  zajęciach,  podczas  których  poznały  zawód  listonosza  i  jego  obowiązki.  Dzieci  dowiedziały  się  jak  długą  drogę  musi  przebyć  list  lub  paczka,  by  w  końcu  trafić  do  naszej  skrzynki  pocztowej.  Uczyły  się  poprawnie  adresować  list  i  we  właściwym  miejscu  naklejać  znaczek  pocztowy.  Wspólnym  wysiłkiem  zrobiły  z  kartonu  skrzynkę  pocztową.  Wykonywały  ćwiczenia  związane  z  kodowaniem.  Miały  również  możliwość  zaprojektowania  swojego  znaczka  pocztowego  oraz  napisania  ilustrowanego  listu  lub  kartki  pocztowej  i  zaadresowania  koperty.  Podczas  zabawy  dużo  radości  sprawiły  dzieciom   pieczątki,  którymi  stemplowały  druczki  i  przekazy  pocztowe. 

                    Dzięki  zajęciom  i  zabawie  dzieci  dowiedziały  się  wielu  ciekawostek  na  temat  zawodu  listonosza  i  pracy  na  poczcie. 

           

           

          Dzień Górnika

          Tradycyjnie w dniu Barbórki, święta patronki górników, przedszkolaki zapoznały się z sylwetką jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów.

          Dzieci ze wszystkich grup wiekowych poznały specyfikę pracy górnika, jego strój roboczy oraz galowy. Następnie wspólnie wykonały czapki "czako". Przedszkolaki obejrzały film, który choć w części pokazał im, jak ciężka i niebezpieczna jest praca górnika. Dodatkowo nie tylko mogły zobaczyć i dotknąć "czarne złoto", jakim jest węgiel, ale też wykonały kreatywne prace, szkicowane... węglem oczywiście.

           

           

           

          Dzień Kolejarza

                  W środę 25 listopada przypada Dzień Kolejarza. Z tej okazji przedszkolaki poznały kolejny zawód. Dzieci obejrzały film o pracy maszynisty oraz o różnych rodzajach pociągów, dowiedziały się, jak dawniej wyglądały pociągi i jak wyglądają dziś. Przedszkolaki wysłuchały wiersza pt. „Lokomotywa” J. Tuwima, oglądały książki z pociągami.  Poza tym dzieci przymierzały prawdziwą czapkę maszynisty. Dzieci wykonały również prace plastyczne z motywem pociągu. Oczywiście nie zabrakło zabawy w pociąg przy muzyce. Przede wszystkim dzieci dowiedziały się jak bardzo odpowiedzialna jest praca na kolei.

           

          Dzień Budowlańca

                 Zaznajamianie dzieci i pobudzanie zainteresowań pracą w różnych zawodach to ważny element w działaniach dydaktyczno-wychowawczych edukacji przedszkolnej. Święta kalendarzowe przypominają nam o konkretnych zawodach, często wykonywanych przez niektórych rodziców dzieci. W dniu 25 września swoje święto obchodzili wszyscy Budowlańcy. Dzieci wiedzą, że zawód ten związany jest z projektowaniem i budowaniem. Sami tworzą różne budowle z klocków, więc z chęcią podejmowali zadania przygotowane przez wychowawców. W tym dniu obejrzały film edukacyjny, który uświadomił je, jak odpowiedzialna i ciężka jest praca na budowie, chociaż pomagają różne nowoczesne sprzęty i maszyny budowlane. Poza tym, bawiąc się, dzieci rysowały projekty swoich domów, czy też wycinały je z kolorowego papieru. Stworzyły plakat przedstawiający różne maszyny budowlane oraz „budowały” swoje domy, układając ich elementy z tworzywa przyrodniczego. Spacerując po naszym Parku- dzieci miały możliwość porównania obiektów zabytkowych z nowoczesnymi domami, w których mieszkamy. No właśnie… za swoje domy jesteśmy wdzięczni wszystkim budowlańcom.

           

                25 września, sześciolatki z grupy "b" poznali bliżej zawód ludzi pracujących na budowie. Obejrzeli bajkę dla dzieci "Bob Budowniczy", poznali ciężką i odpowiedzialną pracę budowlańca, poznali nazwy sprzętu budowlanego, oglądali efekty pracy budowlańca czyli: budynki, budowle, mosty, drogi, itp. Wykonywali różne budowle z klocków. Kolorowali rysunki sprzętu budowlanego i różnorakich budynków. Pokolorowane prace umieścili na wspólnym, dużym arkuszu tworząc zbiorowy plakat.

          Wych . M. Materska