•  Zabawa sztuką

• „Statek ze skrzydłami motyla”

Często oglądamy i analizujemy obrazy różnych artystów malarzy. Tym razem dzieci 5- letnie zachwyciły się malarstwem Salvadora Dali, który zainspirowany pięknem motyli stworzył obraz pt. „Statek ze skrzydłami motyla”. Dzieci często widzą motyle, podziwiają ich kolory i delikatność. Zachęcone do działania, z dużym zainteresowaniem wycinały i malowały farbami motyle, które podobnie jak artysta umieściły na masztach swoich statków. Podczas zabawy plastycznej dzieci nadal analizowały treść obrazu Salvadora Dali. W ich wyobraźni motyle podróżowały lub odpoczywały podczas swoich długich lotów przez wzburzone morza. Dzieci chciałyby zamienić się w motyle i poznawać nieznany im świat.

Edukacja plenerowa 5-latki

warsztaty plastyczne w naszym parku.

Jednym z wykonanych zadań przez  dzieci 5- letnie, w ramach Projektu „Zabawa sztuką”, było malowanie pejzażu naszego parku. Przed zajęciami plenerowymi dzieci poznały zasady tworzenia rysunku przestrzennego. Z przygotowanymi przyborami, w słoneczny majowy poranek weszliśmy do parku. Dzieci zajęły wygodne miejsca na ławkach i przystąpiły do tworzenia swoich pejzaży. Wiosną,  nasz park pobudza  pięknem wszystkie nasze zmysły, toteż dzieci z dużym entuzjazmem i zainteresowaniem starały się odtworzyć jego urok – zielone krzewy, drzewa, kwiaty, alejki, obiekty zabytkowe, a  nawet fruwające ptaki. Zajęcia plastyczne na świeżym powietrzu spodobały się naszym małym artystom. Z pewnością-  podczas spacerów, dzieci zdołają zauważyć więcej i z większą wrażliwością będą postrzegać piękno otaczającej nas przyrody.

Roll a Picasso

Kolejnym zadaniem  zrealizowanym w grupie 4-latków w ramach Projektu „Zabawa sztuką”, było „Roll a Picasso - rzuty kostką zdecydują o wyglądzie dzieła".

Dzieci poznały postać hiszpańskiego artysty P. Picassa i jego twórczość. Omówiliśmy ich charakterystyczne cechy i przystąpiliśmy do tworzenia własnych dzieł.

Wykorzystaliśmy kostkę do gry, która decydowała o kształcie głowy, oczu, ust, nosa w pracach dzieci. Liczba oczek wskazywała jak należy namalować portret.
          Było dużo zabawy, a powstałe prace były bardzo efektowne.

„Tworzymy własne dzieła malarskie …”

Dzieci 5-letnie zainspirowane malarstwem Jacksona Pollocka spróbowały samodzielnie wykonać swoje dzieło malarskie. Oglądając obrazy tego wielkiego artysty, niemalże każde dziecko zafascynowane było różnorodnością barw. Niektóre twierdziły, że kolory potrafią „tańczyć” i przemieszczać się szybko w różne miejsca. Z dużym zainteresowaniem przystąpiły do pracy. Dobierały kolory farb wg swojej wyobraźni. Świetnie bawiły się i wyrażały pozytywne emocje.

Farby

Realizując kolejne zadanie projektu „Zabawa sztuką”, dzieci 4-letnie wykonały prace farbami. W tworzeniu zainspirowały je dzieła Morisa Louisa. Zapoznały się z jego twórczością przez obejrzenie filmu edukacyjnego. Jednak w Process Art. głównym celem nie jest sama praca nad dziełem, lecz najważniejsze jest sortowanie, zestawienie kolorów, wzorów, a następnie działanie. Nasze przedszkolaki świetnie się spisały.

Pocztówka świąteczna 5-latki

Mikołaje