• Pierwszy dzień wiosny inny niż zazwyczaj

Deszyfranci- Taki tytuł nosiła gra terenowa, która została zaproponowana przez koło naukowe „Archeolodzy wiedzy” jako forma spędzenia w naszej szkole pierwszego dnia wiosny. Był to jednocześnie kolejny ich sposób upamiętnienia deszyfrantów Enigmy - wielkich Polaków z Poznania, których sylwetki poznali podczas marcowych zajęć projektu „ Być jak Ignacy”.

Wydarzenie to odbyło się oczywiście 21 marca,  za zgodą i przy wielkim wsparciu pani dyrektor i pani Agnieszki Młodzianowskiej.

Zabawa odbywała się w dwóch częściach i uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna i lokalna.

Rozpoczęła się od wytypowania po 5 uczniów z każdej klasy do gry terenowej.

Pozostali uczniowie na rzecz klasy działali w salach lekcyjnych.

Drużyny terenowe miały zaszyfrowane hasła, których rozwiązanie wskazywało kolejny punkt ich drogi. Dzieci w klasach rozwiązywały wiadomości i hasła zaszyfrowane 12 rodzajami kodów.

Klasa, która rozwiązała wszystkie hasła przed czasem, czyli godziną13.00, mogła otrzymać zadanie dodatkowe, które polegało na zaszyfrowaniu wszystkimi rodzajami rozszyfrowywanych wcześniej kodów zdania „Niedługo będą wakacje.”

Grupy w terenie rozszyfrowane hasła zaprowadziły m.in. do Muzeum Romantyzmu, pod pomnik Zygmunta Krasińskiego, pod kościół, kawiarnię „Pod Kasztanami”, do GOK-u, sekretariatu Urzędu Gminy, który skrywał kolejne koperty z hasłami.

W ostatniej kopercie na grupę, która pierwsza wróciła z terenu czekało zadanie odnalezienia pani dyrektor. Udało się to dzieciakom z klasy 7a.

Był to powód wielkiej radości dzieci i pani dyrektor, która z ochotą wróciła do „swojego królestwa” J. Tam miała przygotowane dla wszystkich klas „zadanie Einstiena”. To wyjątkowo trudne wyzwanie udało się rozwiązać grupie połączonych klas VIII i III gimnazjum- GRATULUJEMY!!

Wszystkie dzieci wraz z nauczycielami, bawiły się doskonale.

Bez wątpienia praca w grupach została tu doprowadzona do doskonałości a relacje społeczne wkroczyły na nowy, lepszy etap.

Na podsumowującym apelu wszystkie klasy otrzymały certyfikat Deszyfrantów.

Dziękujemy za wspólną zabawę i mamy nadzieję na kolejne fajne przygody.

Elżbieta Grzejda

Marian Rejewski - prezentacja