• Życiodajne pszczoły

        •  

           

              Spieszymy z kolejną relacją i nowymi wiadomościami ze świata wiedzy. Tym razem z dziedziny biologii. Gościliśmy w szkole pszczelarza, który poprowadził zajęcia dla uczniów klas piątych na temat pszczół. Oczywiście inicjatorami tego spotkania byli Archeolodzy wiedzy ze swoim opiekunem Elżbieta Grzejdą.

                      Zajęcia pozwoliły uczniom poznać m.in. budowę pszczół na doskonałym modelu,  ich zwyczaje, zasady produkowania miodu w ulu.

          Czy wiecie, że królowa, żeby wybrać najzdrowsze i najsilniejsze trutnie do zapłodnienia jaj wzlatuje na wysokość 200 metrów bo tak wysoko mogą dotrzeć tylko te najdoskonalsze osobniki?

          Zajęcia odpowiedziały dzieciom na pytania takie jak np. Czy pszczoły potrafią leczyć? Czym różni się pszczoła od trutnia? Co jest mleczko pszczele?  Osy i szerszenie a pszczoły?

                       Dowiedzieli się, że na świecie jest mnóstwo gatunków pszczół. Największe mają wielkość około 5 cm a najmniejsze 2 mm. Oglądali też plastry miodu i gniazda szerszeni.

                       Podczas zajęć dzieci miały możliwość degustacji prawdziwego ekologicznego miodu.

          Wszyscy świetnie bawiliśmy się śpiewając piosenkę o pszczołach. Mateusz zaprezentował na sobie strój bartnika ( wyglądał super J).

          Najciekawszym doświadczeniem dla uczniów była prezentacja żywych pszczół w szklanym ulu.

                       Lekcja była tak interesująca, ze przeciągnęła się na drugą godzinę J.

          Myślę, że po takich zajęciach nikt z uczniów nie będzie miał kłopotu z odpowiedzią na pytanie Dlaczego pszczoły są ważne?

           

                                                                                               Elżbieta Grzejda