• 2018/2019

        •  

          Szkoła Podstawowa w Opinogórze Górnej

          Oddział przedszkolny: 3 - 4 latki

          Prowadząca: Barbara Pawlak

          Zajęcia przeprowadzone zostały w dniu: 20.11.2018 r. i 21.11.2018

          Sprawozdanie z przebiegu zajęć na temat „Prawa dziecka".

                 Zajęcia dotyczące praw dziecka rozpoczęłam od zadania przedszkolakom pytania czy dzieci na całym świecie są takie same czy może czymś się różnią. Odpowiedzi padały różne. Następnie przedszkolaki obejrzały film przedstawiający dzieci z różnych regionów świata. Po projekcji filmu odbyłam z przedszkolakami rozmowę na temat różnic pomiędzy dziećmi. Przedszkolaki wskazywały na kolor skóry, ubranie itp. Dla utrwalenia dzieci wykonały zadanie polegające ułożeniu puzzli które przedstawiały dzieci różnych narodowości.

                  Następnie porozmawialiśmy z dziećmi na temat czym są prawa dziecka. Dzieci obejrzały film dotyczący praw dziecka,. Następnie przeczytałam wiersz Marcina Brykczyńskiego – ”O prawach dziecka”:

           

          Niech się wreszcie każdy dowie
          I rozpowie w świecie całym,
          Że dziecko to także człowiek,
          Tyle, że jeszcze mały.
          Dlatego ludzie uczeni,
          Którym za to należą się brawa,
          Chcąc wielu dzieci los odmienić,
          Stworzyli dla Was mądre prawa.
          Więc je na co dzień i od święta
          Spróbujcie dobrze zapamiętać:
          Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
          A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
          Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
          I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
          Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
          I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
          Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
          Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
          Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
          Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
          Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
          A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
          Tak się tu w wiersze poukładały
          Prawa dla dzieci na całym świecie,
          Byście w potrzebie z nich korzystały
          Najlepiej, jak umiecie.

           

                   Następnie na podstawie obrazków omawialiśmy poszczególne prawa dzieci, zwracając uwagę, że wszystkie dzieci mają takie same prawa. Na zakończenie przedszkolaki wykonały prace plastyczną – pomalowały farbami rysunki przedstawiające prawa dzieci.

                Kolejnego dnia rozmawialiśmy na temat, że oprócz praw dzieci mają również obowiązki. Omówiliśmy obowiązki dzieci. Każdy przedszkolak powiedział jakie ma obowiązki w domu i przedszkolu. Zajęcia zakończyliśmy kolorowaniem kredkami obrazków przedstawiających różne obowiązki dzieci.

           

           

          Srawozdanie z zajęć przeprowadzonych 20.11.2018r. na temat Praw Dziecka

          w grupie dzieci przedszkolnych 0B.

           

                      Celem głównym zajęć było kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw oraz wyzwolenie w nich spontanicznej radości poprzez zabawę.

          Zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy integracyjnej  z wierszem „Mały człowiek”, którą dzieci ilustrowały ruchem.

           

          Mały człowiek, duża sprawa. (dzieci przykucają, wstają i zataczają rękami koło)

          Mały człowiek ma swe prawa. (dzieci rękami wskazują siebie)

          Strzegąc praw tych należycie, (dzieci krzyżują ręce na piersi)

          Układamy dziecku życie. (dzieci klaszczą i witają się przez podanie ręki)

           

                      Następnie podjęliśmy z dziećmi dyskusję nt. „ Co to są prawa?”

          Na podstawie ilustracji oraz wiersza M. Brykczyńskiego pt. „Prawa dziecka”, omówiliśmy wspólnie najważniejsze prawa dzieci:

          - Wszyscy jesteśmy ważni, pomimo różnic.

          - Prawo do imienia i narodowości.

          - Prawo do wolności.

          - Prawo do miłości i szacunku.

          - Prawo do zabawy i nauki.

          - Prawo do radości.

          - Prawo do niepowodzeń i łez.

          - Prawo do wyrażania własnego zdania.

                      Po każdym omówieniu prawa, wspólnie z dziećmi wypowiadaliśmy hasło:

           

          „Dzieci maja swoje prawa niech każdy się dowie, bo dziecko to także człowiek”.

           

                     Każde dziecko odciskając rączkę w farbie, odbiło ją pod zbiorem wszystkich praw na znak akceptacji i zapoznania się z nimi.

           

                      Kolejnym zadaniem było wybranie kolorowanki z prawem dla siebie i pokolorowanie ilustracji według własnego pomysłu. Dzieci włożyły w pracę dużo pracy i zaangażowania, wiedząc, że  później zrobimy grupową książeczkę. Nasze wspólne dzieło  umieściliśmy w kąciku z książkami.

          Dzieci chętnie brały udział w zajęciach. Poznały swoje prawa czego, a dowodem tego jest książeczka „ Prawa dziecka”. Na zakończenie zatańczyliśmy do piosenki M. Jeżowskiej   „ Wszystkie dzieci nasze są”.

           

           

           

                                                                                                                             Wioletta Kijewska

           

           

          Oddział przedszkolny „0”A

          Wychowawca : Krystyna Mitkowska

           

           

          Sprawozdanie z przeprowadzonego zajęcia z okazji

          Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w dniu 20.11.2018r.

           

           

          Z okazji międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, obchodzonego dnia 20 listopada  przeprowadziłam zajęcia dydaktyczne, które miały na celu uświadomienie o posiadaniu przez dzieci praw oraz możliwości ich respektowania. Przysługujące prawa pomogą  dorastać im w przyjaznym dla nich otoczeniu.

          Zajęcia rozpoczęły się od omówienia plakatów na tablicy tematycznej „ Prawa Dziecka”. Zachęciłam dzieci, aby zwróciły na nie uwagę swoich rodziców i kontynuowali z nimi dalsze rozmowy. Następnie obejrzeliśmy film edukacyjny o Deklaracji Praw Dziecka, poznaliśmy kultury dzieci różnych narodowości (Afrykańczyk, Europejczyk, Chińczyk, Hindus, Japończyk). Mimo swojej odmienności wszystkich łączą te same prawa. Po obejrzeniu filmu, dzieci okazywały pozytywne emocje w zabawie muzycznej „ Jesteśmy uprzejmi”, „ Zabawy z chustą animacyjną”. W następnej części zajęć dzieci omawiały swoje prawa na podstawie treści kolorowanki. Z dużym zaangażowaniem  malowały  je farbami, gdyż postanowiliśmy stworzyć z nich książeczkę pt. „ Znam swoje prawa”. Na koniec nauczyliśmy się na pamięć fragmentu wiersza M. Brykczyńskiego pt.„ O prawach dziecka”.

          Wspólnie z dziećmi zaprojektowaliśmy okładkę, a wybrani ilustratorzy ozdobili ją rysunkami. Każda praca dziecka została podpisana. Książeczka pt. „ Znam swoje prawa” została umieszczona na tablicy prac plastycznych i udostępniona rodzicom.

           

           

          Lekcja o prawach dzieci przeprowadzona w klasie Ib

           

                           Na początku podałam cel i tematykę zajęć. Lekcja rozpoczęła się wysłuchaniem piosenki Majki Jeżowskiej "Wszystkie dzieci nasze są". Dzieci ruchem scenicznym przedstawiły treść piosenki.

                        Następnie odbyła się krótka dyskusja na temat treści i przesłania tej piosenki. Kolejny etap to rozmowa z dziećmi o tym, czym są prawa. Dorośli stanowią opiekę nad dziećmi i zapewniają im wszelkie potrzeby oraz prawa do tych potrzeb. Dzieci wypowiadają głośno hasło "Moje prawa - ważna sprawa". Następnie przypięłam na tablicy ilustracje obrazujące prawa dzieci. Dzieci podchodziły do tablicy i wybierały prawo, które następnie wspólnie omawialiśmy.

          Kolejny etap to kolorowanie wybranych praw. Następnie każde dziecko przykleja ilustrację wybranego przez siebie prawa. Dzieci prezentują wspólnie wykonany plakat. Na zakończenie zajęć dzieci pożegnały się iskierką przyjaźni dziękując sobie za współpracę.

           

           Wychowawca kl. Ib: Bożena Groszek

           

           

           

                                                         Mam 7 lat i swoje prawa znam.

           

                      20-go listopada każdego roku obchodzone jest w naszym kraju, jako członka Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Ten dzień ma na celu przypomnieć każdemu z nas, zwłaszcza osobom dorosłym, że każde dziecko to człowiek posiadający szereg swoich praw.

                      Tego dnia również w naszej klasie IA przeprowadzone zostały zajęcia, których tematem były PRAWA DZIECKA. Celem zajęć było przede wszystkim zapoznanie uczniów z terminem prawo i obowiązek, poznanie praw zapisanych w Konwencji o Prawach Dziecka jak również kształtowanie świadomości i posiadania własnych praw.

          Poprzez zabawy integracyjne tj. „Mały człowiek”, „Wyspa”, „Kalambury” uczniowie uświadamiali sobie, jakie mają prawa, jak należy ich strzec oraz jak to prawo się kształtuje. Dzieci mogły również uświadomić sobie, że prawa tworzone są dla każdego człowieka celem ułatwienia naszego codziennego życia. Burza mózgów wśród dzieci była zaś przyczynkiem do wymiany poglądów i rozmowy o prawach dzieci na całym świecie. Na lekcji o prawach dziecka nie mogliśmy nie wspomnieć o osobie J.Korczaka, który całe swoje życie poświęcił walce o prawa najmłodszych.

                  Podczas zajęć również każdy z uczniów na swojej wyciętej dłoni zapisał lub narysował prawo, które jego zdaniem jest dla niego najważniejsze. Dominowały prawa do nauki, zabawy i wychowania w rodzinie. Podczas zabawy z balonikami przy piosence „O prawach dziecka”, wszystkie dzieciaki wysnuły wspólny wniosek:, Gdy przestrzegane są prawa dziecka to świat jest radosny i kolorowy jak te balony, które trzymają w ręku.

                 Zwieńczeniem zajęć o prawach dziecka było wykonanie prac plastycznych, z których stworzona została ilustrowana książeczka o prawach dziecka pt: „Mam 7 lat i swoje prawa znam”.

                                                                    

                                                                                                                                  Wych.kl.Ia K.Walczak

           

                      Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w klasie IIa

           

                      W dniu 20 listopada 2018 roku przypadła kolejna rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Dzień ten z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka został przez Sejm Rzeczpospolitej Polski uznany za Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

                       Z tej okazji w klasie IIa zostały przeprowadzone zajęcia, które miały na celu przypomnienie dzieciom ich praw, poznanie ważnych terminów związanych  z tematyką, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na indywidualność i unikalność każdego dziecka.

           Uczniowie obejrzeli prezentację tematycznie związano z zagadnieniem. Następnie odczytywali hasła ukryte w rozsypankach zdaniowych i prowadzili dyskusję na temat treści rozszyfrowanego prawa. Kolejnym działaniem było zaprojektowanie i wykonanie „Klasowego Kodeksu Praw Dziecka”. Obchody związane z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka mają przypominać jak ważne jest to, aby dzieci mogły zabierać głos w swojej własnej sprawie.

          Bożena Makowska

           

           

          LEKCJA O PRAWACH DZIECKA W KLASIE III

                          20 listopada 2018 roku uczniowie klasy III wzięli udział w lekcji poświęconej prawom dzieci. Poznali temat i cel ww. zajęć. Przeanalizowali tekst piosenki M. Jeżowskiej pt. „Wszystkie dzieci nasze są” i na jego podstawie na konturze twarzy odzwierciedlili swoje uczucia. Pokazywali i nazywali na mapie kontynenty umieszczając na nich sylwety dzieci. Rozmawiali na temat podobieństw i różnić dzieci zamieszkujących różne kontynenty. Narysowali sylwety chłopca i dziewczynki. Za pomocą metody burzy mózgów ustali jakie prawa mają dzieci a następnie zapisały je na serduszkach i przyczepiły do sylwet. Dzieci zastanawiały się także czy prawa dziecka są zawsze przestrzegane i kto zajmuje się nimi z ramienia Państwa. Wykorzystaliśmy do tego metaplan  i postać rzecznika praw dziecka. Każde dziecko uzupełniło swój parasol bezpieczeństwa i zajęcia zakończyliśmy iskierką przyjaźni.

          A.Ozdarska

           

          MAM SWOJE PRAWA

                W związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka uczniowie klasy III c oddziału gimnazjalnego na godzinie wychowawczej  rozmawiali o   prawach  zapisanych w  Konwencji  Praw Dziecka.

                 Gimnazjaliści pracowali w grupach. Przygotowali prezentację na ten temat oraz  grę planszową pt. „Znam swoje prawa”. Jedna z grup  w czasie długiej przerwy rozdała ulotki, w których wymieniła najważniejsze prawa dziecka. Ciekawym pomysłem innego zespołu było przygotowanie kart z prawami i naklejenie ich na najczęściej uczęszczane schody szkoły, co wśród najmłodszych uczniów cieszyło się dużym zainteresowaniem.

                                                                                            Jolanta Górska

          20 listopada – ogólnopolskim dniem praw dziecka

          Opracowanie: klasa IIIb (oddział gimnazjalny)

          Temat lekcji: Dzieci i ich prawa.

          Cele zajęć:

           - zapoznanie z podstawowymi prawami dziecka i obowiązującymi dokumentami gwarantującymi te prawa- Konwencja Praw Dziecka,

           - wzbogacenie wiedzy uczniów o wiadomości dotyczące osób i instytucji, do których mogą się zwrócić o pomoc, jeśli ich prawa są naruszane,

          - doskonalenie umiejętności rozwijania kreatywności, wyobraźni i wdrażanie do działań twórczych,

          Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia:

          - poznam prawa dziecka zawarte w Konwencji Praw Dziecka, zilustruję wybrane z nich,

          - dowiem się kto i jakie instytucje dbają o przestrzeganie praw dzieci,

           - wspólnie z kolegami wykonam książkę z prawami dziecka.

          Przebieg zajęć:

          1)Poznanie Konwencji Praw Dziecka (nauczyciel wyjaśnia uczniom znaczenie słów: konwencja posługując się Słownikiem języka polskiego). Wyjaśnia, że 20.11.1989 roku powstał dokument, określający prawa dziecka. Podaje, kto i w jakich okolicznościach go uchwalił. Zwraca uwagę, iż obowiązkiem władz polskich jest chronienie zapisanych w niej praw wszystkich dzieci. Prezentacja Konwencji Praw Dzieckahttp://www.unicef.org/magic/resources/CRC_polish_language_version. pdf Nauczyciel czyta tylko wybrane fragmenty dokumentu i wyjaśnia poszczególne pojęcia i terminy.

          2)„Metaplan”- Prawa dziecka w Polsce

          Uczniowie zastanawiają się wspólnie nad podanym problemem: Prawa dziecka w Polsce. Najpierw każdy zapisuje na karteczkach samoprzylepnych i przykleja swoje spostrzeżenia na wspólny plakat pod hasłem: Jak jest? Poczym następuje dyskusja na ten temat. Dzieci przytaczają przykłady zaobserwowane w życiu codziennym. Dalej uczniowie zastanawiają się: Jak powinno być? (i znów swoje propozycje zapisane na karteczkach wklejają w odpowiednie miejsce na wspólnym plakacie) Po omówieniu pomysłów, dzieci zastanawiają się: Co można zrobić, żeby zmienić tą sytuację? Propozycje dzieci nauczyciel zapisuje na plakacie. Po wypełnieniu całego plakatu następuje dyskusja- analiza i refleksja.

           

          3)Dyskusja na temat łamania praw dziecka. Nauczyciel pyta uczniów o to, które z praw dziecka są najczęściej łamane. Tu następuje dyskusja. Uczniowie podają, że najczęściej jest łamane prawo do życia bez przemocy i poniżania oraz prawo do prywatności.

          4)Do kogo mogę zwrócić się z prośbą o pomoc?- „giełda pomysłów” dzieci. Opowiadanie nauczyciela o instytucjach, osobach, które pomagają dzieciom w trudnych sytuacjach, gdy ich prawa zostaną w jakiś sposób naruszone (rodzice, wychowawca, szkolny Rzecznik Praw Ucznia, pedagog szkolny, policja, pielęgniarka, Rzecznik Praw Dziecka) Poznanie numeru Dziecięcego telefonu zaufania: 0800 12 12 12.

          5)Uczniowie przedstawiają w formie obrazków prawa dziecka, tworząc z nich książkę z prawami dziecka:

          1. Prawo do poszanowania godności osobistej

          2.Prawo do pomocy ze strony drugiego człowieka

          3. Prawo do troski o zdrowie i bezpieczeństwo

          4. Prawo do zdobywania wiedzy i umiejętności

          5. Prawo do zabawy

          6. Prawo do miłości

          7. Prawo do własności

           

          Ogólnopolski  Dzień Praw Dziecka

          Tak świętowaliśmy

          Klasa IVa 

          Dnia 20 listopada na godzinie wychowawczej uczniowie klasy IV a dyskutowali o prawach dzieci. Podczas lekcji uczniowie pracując metodą burzy mózgów wypisali znane im prawa dzieci i wspólnie z wychowawcą je omówili.

          Na zasadzie skojarzeń przypisali poszczególne prawa do kolejnych nazw miesięcy i zobrazowali je na plakatach.

          Przygotowane ilustracje złożyli w całość tworząc klasowy kalendarz praw dzieci. Zaprojektowali do niego okładkę i ułożyli wiersz będący wstępem do wspólnego projektu.

          Dzieciom zostały także wskazane instytucje, do których mogą się zgłosić, w przypadkach gdy  łamane są ich prawa.

           

            

          Wychowawca

           Dorota Franckiewicz

           

          Klasa IV b

          1. „Burza mózgów” – Uczniowie podają wszystkie swoje skojarzenia z pojęciem „prawo”- podajemy wspólnie prawa,  które dzieci znają i pamiętają.
          1. Uczniowie zostają podzieleni w pary i uzupełniają brakujące litery w prawach wypisanych na kartce- po wykonaniu ćwiczenia omawiamy wspólnie znaczenie wszystkich praw.
          1. Nauczyciel odczytuje wiersz O prawach dziecka-. Wychowawca rozdaje dzieciom rozcięte fragmenty wiersza i prosi o wspólne ułożenie wiesza w odpowiedniej kolejności.
          1. Uczniowie wraz z wychowawcą siadają w okręgu i podają sobie „torbę listonosza” W torbie znajdują się listy dzieci ze świata opisujące różne formy łamania praw dziecka. Podajemy torbę- na hasło stop- osoba trzymająca torbę losuje list i go odczytuje. Wspólnie podajemy sposoby rozwiązania prezentowanych problemów.
          1.  Nauczyciel dzieli dzieci na grupy 3-4 osobowe. Każda grupa losuje  poniższe zdania i podają przykład do podanej sytuacji.
          1. Podsumowanie zajęć- wyznaczenie praw które w ocenie uczniów są najbardziej potrzebne.

           

           

           

          Klasa V b

          Klasa V B odbyła lekcję wychowawczą, poświęconą obchodom  Dnia Praw Dziecka. Uczniowie obejrzeli prezentację, film poświęcony genezie powstania, podziale praw dziecka, śpiewali piosenki i kolorowali obrazki dotyczące praw. Uwzględniając trzy generacje praw człowieka dzieci podzielone zostały na trzy grupy, gdzie każda z nich ubrana była w tiszerty innego koloru: biały, czerwony, zielony - aby zasygnalizować daną generację. Poszczególne grupy  kolorowały rysunki poświęcone prawom danej generacji. Wszyscy uczniowie podczas pracy tworzyli zgrany zespół, pomagali sobie wzajemnie, wcielając w życie tym samym prawa dziecka.

           

          Klasa VI

           

          Mam prawo do …..

                      W związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka przypadającym 20 listopada uczniowie klasy VI na godzinie wychowawczej  rozmawiali o  prawach  zapisanych w  Konwencji  Praw Dziecka.

          Uczniowie po zapoznaniu się z celami lekcji pracowali w grupach. Na początku lekcji zapoznali się z informacjami dotyczącymi Konwencji o Prawach Dziecka i zawartymi tam prawami. Następnie wspólne omówili zilustrowane w postaci prezentacji prawa dzieci. Po podzieleniu się na grupy analizowali treść wiersza M. Brykczyńskiego: „Prawa Dziecka”      i zapisywali na kartkach prawa, o których ich zdaniem mówił autor wiersza. Wyniki burzy mózgów zostały przedstawione przez liderów grup. Na podsumowanie każdy uczeń zapisał wybrane przez siebie prawo na napompowanym baloniku, po czym wszyscy uczniowie wyszli przed szkołę i wypuścili baloniki z prawami w górę.

                                                                                                                                                                       Alina Tomkalska

          1. Zapoznanie uczniów z informacjami dot. Konwencji o Prawach Dziecka i Prawami Dziecka.

          2. Wspólne omawianie zilustrowanych praw dziecka, przedstawionych na tablicy w postaci prezentacji.

           

           

          PRAWA DZIECKA

          PRAWO DO ŻYCIA BEZ WYZYSKU I WYKORZYSTYWANIA

          NIKT MNIE SIŁĄ NIE MA PRAWA ZMUSZAĆ DO NICZEGO,

          A SZCZEGÓLNIE DO ZROBIENIA CZEGOŚ NIEBOBREGO.

          PRAWO DO NAUKI ,WYPOCZYNKU I CZASU WOLNEGO

          MOGĘ UCZYĆ SIĘ WSZYSTKIEGO, CO MNIE ZACIEKAWI,

          I MAM PRAWO SAM WYBIERAĆ Z KIM SIĘ BĘDĘ BAWIĆ.

          PRAWO DO ŻYCIA BEZ PRZEMOCY I PONIŻANIA

          NIKT NIE MOŻE MNIE PONIŻAĆ, KRZYWDZIĆ, BIĆ, WYZYWAĆ,

          I KAŻDEGO MOGĘ ZAWSZE NA RATUNEK WZYWAĆ.

          PRAWO DO WYCHOWANIA W RODZINIE

          JEŚLI MAMA ALBO TATA JUŻ NIE MIESZKA Z NAMI,

          NIKT NIE MOŻE MI ZABRONIĆ SPOTKAĆ ICH CZASAMI.

          PRAWO DO TAJEMNICY KORESPONDENCJI, PRYWATNOŚCI

          I DO SWOBODY WYPOWIEDZI

          NIKT NIE MOŻE MOICH LISTÓW CZYTAĆ BEZ PYTANIA,

          MAM TEŻ PRAWO DO TAJEMNIC I WŁASNEGO ZDANIA.

          PRAWO DO POSZANOWANIA PRAW DZIECKA,

          TOLERANCJI I TOŻSAMOŚCI

          MOGĘ ŻĄDAĆ, ŻEBY KAŻDY UZNAŁ MOJE PRAWA,

          A GDY RÓŻNIĘ SIĘ OD INNYCH, TO JEST MOJA SPRAWA

           

          3. Podział klasy na grupy. Uczniowie wspólnie analizują treść wiersza M. Brykczyńskiego:

          „ Prawa Dziecka”, zapisują na kartkach z bloku prawa, o których ich zdaniem mówi autor wiersza. Liderzy grup przedstawiają wyniki burzy mózgów.

          4. Podsumowanie.

          Każdy uczeń zapisuje wybrane prawo na baloniku, pompuje balonik.

          Wszyscy uczniowie wychodzą przed szkołę z balonikami i wypuszczają baloniki z prawami w górę.

            

            

           

           

          Znamy swoje prawa - jesteśmy szczęśliwi gdy są przestrzegane.

           

           

          W naszej klasie odbyła się lekcja o prawach dziecka. Przygotowaliśmy różne zabawy. Jedną z nich było układanie krzyżówki z jednym z praw dziecka. Dobieraliśmy się w grupy dwu-trzyosobowe, losowaliśmy kopertę z prawami dziecka i  układaliśmy hasła z rozsypanki wyrazowej, które potem przyklejaliśmy na kartkę. Następnym krokiem było ułożenie i zaprezentowanie krzyżówki. Świetnie bawiliśmy się przez naukę.

          Grupa dziewcząt przygotowała tekst piosenki, który prezentujemy w filmiku.

          Spotkanie o prawach dziecka w klasie  to była bardzo fajna zabawa.

           

          Klasa VII b