• BMI

•        W dniach 28.03- 1.04 każdy uczeń na lekcji matematyki obliczał swoje BMI. Oznaczanie wskaźnika masy ciała(z ang. Body Mass Index w skrócie: BMI) ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą.

Podwyższona wartość BMI związana jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób. BMI jest bardzo prosty w użyciu, jest jednak dosyć niedokładnym wskaźnikiem nadwagi czy też ryzyka chorób z nią związanych. Kulturyści mogą mieć BMI wskazujące na skrajną otyłość, posiadając jednocześnie bardzo mało tkanki tłuszczowej.

Wartość BMI u osób dorosłych wskazuje na:

< 16,00 - wygłodzenie

16,00-16,99 - wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę lub anoreksję)

17,00-18,49 - niedowagę

18,50-24,99 - wartość prawidłową

25,00-29,99 - nadwagę

30,00-34,99 I stopień otyłości

35,00-39,99 II stopień otyłości

≥ 40,0 III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Nasi uczniowie pod kierunkiem p. Aliny Tomkalskiej

obliczyli także średnie BMI klasy i szkoły.

Kl.Va      18,32

Kl.Vb      17,34

Kl.VIa     18,06

Kl.VIb     19,36

BMI szkoły dla klas V-VI wynosi 18,27

Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że uczniowie klas V-VI w większości dbają o swoją masę ciała, a co za tym idzie i zdrowie. Wskaźnik BMI mieści się w granicach normy dla tej grupy wiekowej.