• Realizacja planu rozwoju czytelnictwa 2023/2024

        • Narodowe Czytanie

          W sobotę 9 wrześnie w Oficynie na terenie Muzeum Romantyzmu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 12 edycji Narodowego Czytania. Organizatorami była Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej  i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W tym roku czytane  były fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Utwór ten to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie przypada w tym roku. Na koniec odbył się wernisaż wystawy czasowej „Czas chwały i żałoby 1863-1864”. Dziękuję organizatorom za zaproszenie a uczniom i rodzicom za zaangażowanie i udział.

          J. Jabłońska

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

          W naszej szkole uczciliśmy to święto poprzez głośne czytanie fragmentów książek: „Mały Książę”, „Akademia Pana Kleksa” i „Spotkanie nad morzem”.

          J. Jabłońska

          Spotkanie z pisarzem.

          4 października uczniowie  klasy 6a wzięli udział w spotkaniu  autorskim z PAWŁEM BERĘSEWICZEM, autorem poczytnych książek dla dzieci młodzieży zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Opinogórze Górnej. Czytelnicy mieli możliwość poznać autora, zapoznać się bliżej z jego twórczością. Pan Paweł Beręsewicz chętnie odpowiadał na liczne pytania zebranych. Przekazał mnóstwo ciekawych informacji związanych z powstawaniem książki i pracą pisarza. Po spotkaniu można było kupić książki autora i uzyskać autograf. Przy okazji uczniowie zwiedzili gminną bibliotekę, poznali księgozbiór, zasady wypożyczania i zobaczyli studnię z książek. Dodatkową atrakcją  było również zwiedzanie biblioteki i archiwum Muzeum Romantyzmu. Pani Agnieszka Wichowska opowiedziała nam o zadaniach biblioteki i archiwum, dokumentach gromadzonych, i  digitalizacji. Pokazała nam najciekawsze i najcenniejsze książki, dokumenty archiwalne w tym akta ochotników do Armii Polskiej we Francji, dowodzonej przez gen. Józefa Hallera, tzw. Błękitnej Armii oraz w jaki sposób są przechowywane.

          Dziękuję organizatorowi za przygotowanie i możliwość uczestniczenia w tak miłym i pożytecznym wydarzeniu kulturalnym.

          Spotkanie z pisarką

          22 listopada uczniowie z klas piątych wzięli udział w spotkaniu online z Anną Czerwińską Rydel, muzykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej. Czytelnicy poznali twórczość znanej autorki. Zadawali pytania, na które Pani Anna Czerwińska Rydel cierpliwie odpowiadała. Po spotkaniu uczniowie wzięli udział w ciekawie prowadzonych warsztatach kaligraficznych w Muzeum Romantyzmu. Uczniowie pisząc starannie piórem, musieli wykazać się dużą cierpliwością. Sprawiało im to jednak dużo radości i satysfakcji z osiągniętych efektów.

          Dziękuję organizatorowi za zaproszenie i współpracę.

          Moja ulubiona książka

          W listopadzie na zastępstwach uczniowie brali udział w akcji promującej czytelnictwo „Moja ulubiona książka”. Na kolorowych karteczkach pisali tytuł swojej ulubionej książki. W oparciu  o te karteczki powstała gazetka, która umożliwia poznać i poszerzyć zainteresowania czytelnicze naszych uczniów.

          J. Jabłońska

          Mikołajkowe czytanie bajek przedszkolakom

           

          W ramach realizacji planu rozwoju czytelnictwa klasa 6a dnia 1 grudnia 2023 roku udała się do oddziałów przedszkolnych aby zrealizować przydzielone im zadanie, którym było Mikołajkowe czytanie bajek przedszkolakom. Uczniowie klasy 6a przebrani w mikołajkowe stroje, nie tylko czytali przedszkolakom bajki świąteczne, ale także zaangażowali się w pomoc przy wykonaniu ozdób świątecznych i śpiewali wspólnie kolędy.

          Anna Szymańska

          Projekt: Wydajemy własną książkę

          Uczniowie z klasy IIb na lekcjach bibliotecznych wykonywali książki. Musieli wymyśleć i napisać jej treść. Namalować ilustracje, zaprojektować okładkę, czyli przejść przez wszystkie etapy powstawania książki. To trudne pozornie  zadanie sprawiło uczniom wiele radości. Powstały ciekawe i kolorowe prace. Wykonanie książki jest  doskonałym sposobem promowania czytelnictwa wśród dzieci oraz rozbudzania zainteresowań literackich i plastycznych. Jest to również  doskonała forma  wyrażania uczuć  i emocji.

          Joanna Jabłońska

          Zwiedzanie biblioteki Muzeum Romantyzmu

          Uczniowie z klasy Va i Vb zwiedzili bibliotekę muzealną znajdującą się w oficynie dworskiej należącej do Zespołu Pałacowo-Parkowego, usytuowaną  na piętrze budynku.

          Pani Agnieszka Wichowska  opowiedziała o historii biblioteki, jej zadaniach, pokazała najciekawsze zbiory. Zademonstrowała i wytłumaczyła na czym polega  digitalizacja.

          Joanna Jabłońska

           

          Pasowanie na czytelnika

          Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same wypożyczać książki. W tym roku szkolnym uroczystość w naszej szkole odbyła się 4 stycznia, był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem.

          Uroczystość poprowadziły uczennice z klasy 6b, które sprawdziły czy dzieci znają bohaterów bajkowych, opowiedziały o zasadach postępowania z książkami i zachowaniu w bibliotece. Następnie pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, a Pani Dyrektor Grażyna Bajgier  książką pasowała uczniów na czytelników biblioteki szkolnej. Każde dziecko wypożyczyło książeczkę. Życzę Wam  jak najwięcej przygód w świecie przedstawionym w książkach.

          Joanna Jabłońska

           

           

          Zajęcia w gminnej bibliotece

          Uczniowie z klasy 3b wzięli udział w zajęciach w Gminnej Bibliotece Publicznej w Opinogórze Górnej. Pani Magda Wiercińska opowiedziała uczniom o księgozbiorze i zasadach korzystania z biblioteki. Czytała fragmenty ciekawych książek. Uczniowie byli bardzo zainteresowani wydarzeniami i dalszymi przygodami bohaterów. Z ciekawością oglądali książki, czytali i dyskutowali o nich. Dziękujemy Pani Magdzie za miłą atmosferę i współpracę w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci.

          Joanna Jabłońska

           

           

          Projekt: Wydajemy własną książkę.

                      Tym razem uczniowie z klasy III b na lekcjach bibliotecznych wykonywali książki. Wymyślili i napisali jej treść. Namalowali ilustracje, zaprojektowali okładkę. Powstały ciekawe i kolorowe książki. Wykonanie książki jest  doskonałym rozwijaniem czytelnictwa wśród dzieci.

          J. Jabłońska

           

           

          Rozwijanie zainteresowań czytelniczych w klasie Ia

          Uczniowie w klasie Ia na zajęciach wykonywali bajkowe puzzle.  Malowali swoją ulubioną postać z bajki. Następnie rozcinali kartkę tworząc puzzle.  Wykonanie i układanie puzzli, wymiana ich z kolegami sprawia zawsze dzieciom dużo radości.

          Miło patrzeć, gdy uczniowie wypożyczają i czytają książki. Czytanie na pufach to pożyteczne spędzanie czasu, które dzieci lubią, a przy tym rozwijają potrzebę sięgania po książki.

          J. Jabłońska

           

           

          Klasowy maraton czytania

          Realizując plan rozwoju czytelnictwa uczniowie klasy VI b spotkali się w szkolnej bibliotece na wspólnym czytaniu książki. Każdy po kolei odczytywał na głos urywek książki pt. „Tajemniczy ogród”. Podczas klasowego maratonu czytania wszyscy z zaciekawieniem wysłuchiwali przeczytanych fragmentów, co z pewnością zachęciło część uczniów do przeczytania całej książki.

           

          Dorota Franckiewicz