• Święto Chrztu Polski

•        Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 roku przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Obchody święta mają za zadanie przypomnieć nam o chrześcijańskich korzeniach Europy, które stanowią podstawę zasad i wartości naszego kraju. Na przełomie IX i X wieku powstało w Wielkopolsce państwo Polan. Jego pierwszym władcą historycznym był Mieszko I, który w 966 roku przyjął chrzest, włączając swój kraj w krąg chrześcijańskiej kultury zachodnioeuropejskiej.

Z okazji 1058. rocznicy tego wydarzenia uczniowie klas I – III przygotowali interesującą inscenizację. Narratorzy wprowadzili widzów w tematykę związaną z wydarzeniami poprzedzającymi przyjęcie chrześcijaństwa oraz jego przebiegiem, następnie uczniowie przedstawili scenkę przygotowaną na podstawie opowieści z dziejów Polski Zofii Kossak „Bursztyny”. Uczniowie wcielili się w postacie Mieszka I, Dobrawy, biskupa, drużynników i ludu. Przebrani w średniowieczne stroje wspaniale prezentowali się na szkolnej scenie. Pięknie odegrali swoje role, co pozwoliło przybliżyć najmłodszym to ważne wydarzenie historyczne. Po zakończeniu inscenizacji Pani Dyrektor podziękowała występującym. Następnie wręczyła nagrody i wyróżnienia uzyskane przez uczniów w konkursie Małego Samorządu Uczniowskiego „Portret Zygmunta Krasińskiego”.

J. Górska