• Klasa 3a

        • ROK SZKOLNY ROZPOCZĘTY!

          4 września w Szkole Podstawowej im. Z. Krasińskiego w Opinogórze Górnej odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2023-2024. Po dwóch miesiącach wakacji uczniowie radośni i wypoczęci wrócili do szkoły. Pani Dyrektor Teresa Kudlak ciepło powitała zgromadzonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, a zwłaszcza uczniów oraz przekazała najważniejsze informacje związane z organizacją roku szkolnego. Uczniowie klas starszych zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Powrócono pamięcią do tragicznych wydarzeń z 1 września 1939 roku, by oddać hołd tym, którzy walczyli za ojczyznę. Ta chwila refleksji pozwoliła wszystkim docenić, jak ważna i cenna jest wolność. Na koniec uczniowie najstarszych klas przekazali młodszym dobre rady na nowy rok szkolny.                                   

          Wszystkim uczniom życzymy dużo radości i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Powodzenia!

                                                                                                                       J. Górska

           

          ŚWIĘTO CHŁOPCÓW

          29 września z okazji Dnia Chłopaka dziewczynki z klasy III a przygotowały dla kolegów różne niespodzianki. Złożyły im piękne życzenia i wręczyły prezenty. Nie zabrakło specjalnych zadań dla świętujących. Każdy z nich mógł zaprezentować swoje talenty, koleżanki przygotowały specjalne zadania i zabawy. Było bardzo wesoło.  Na koniec dziewczynki wybrały najsympatyczniejszego chłopca. W tym roku zwyciężył Jakub Tyjeński. Gratulujemy Jakubowi i jeszcze raz życzymy chłopcom wszystkiego najlepszego.

                                                                                                                                         J. Górska   

          WYKONUJEMY MAKIETĘ RZEKI WISŁY

          Uczniowie klasy III a zaprojektowali i wykonali makietę rzeki Wisły. Pracując w grupach, poznawali nadwiślańską roślinność, zwierzęta oraz nowe pojęcia, np. łęgi, kępy, ławice.

                                                                                                                       J. Górska

          LEKCJA KLEKSOGRAFII W NASZEJ KLASIE

          Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka dużych kleksów, po czym arkusz składa się na pół i kleksy rozmazują się po papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt, postaci. Niekiedy z rozgniecionych kleksów powstają całe obrazki, do których  dopisujemy odpowiednie historyjki, wymyślane przez Pana Kleksa. (…)

          J. Brzechwa, Akademia Pana Kleksa

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

           Uczniowie klasy III a poznali fragmenty „Akademii Pana Kleksa”. Dzieciom bardzo spodobała się lekcja kleksografii, wobec czego przenieśli się w świat fantazji, by samodzielnie sprawdzić, jak czuli się uczniowie Pana Kleksa. Trzecioklasiści pisali używając piór, patyczków zaostrzonych na kształt stalówki i prawdziwego atramentu, robili kleksy na arkuszach papieru, które składali na połowę. Powstawały w ten sposób obrazki, do których wymyślali różne historie, a nawet piosenki. Wszystkim towarzyszył dobry humor.

                                                                                                                                  J. Górska

          Dzień Życzliwości i Pozdrowień

                20 listopada klasę III a odwiedziła pani psycholog Kamila Kołakowska, która z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień przeprowadziła z dziećmi zajęcia na temat życzliwości. Uczniowie przekonali się, że pozytywna energia i dobre słowo przekazywane drugiemu człowiekowi wracają i uszczęśliwiają. Przekazywali innym miłe i serdeczne słowa oraz wskazywali, jaki jest ich nastrój. Każdy z uczniów przygotował drzewko życzliwości. Na koniec zajęć uczniowie wybrali najżyczliwszą osobę w klasie. Została nią Oliwia Zamielska, której gratulujemy wspaniałego tytułu. Dziękujemy pani Kamili za bardzo ciekawe zajęcia.

                                                                                                                                    J. Górska

          ZBLIŻAJĄ SIĘ ŚWIĘTA…

          Grudzień to magiczny miesiąc, pełen radości i niespodzianek wyczekiwanych przez wszystkie dzieci. Oczekując na zbliżające się święta, trzecioklasiści udekorowali świąteczne drzewko. Zawiesili lampki, bombki, łańcuchy, aniołki, szyszki i inne ozdoby. Wspólne ubieranie choinki i ozdabianie klasy sprawiło dzieciom wiele radości i przywołało miłe wspomnienia.

                                                                                                                                            J. Górska

          MIKOŁAJKI

           6 grudnia  do naszej szkoły zawitał Święty Mikołaj.  Okazało się, że wszystkie dzieci były bardzo, bardzo grzeczne, więc Mikołaj zostawił pod choinką prezenciki. Trzecioklasiści poznali  historię Mikołaja i dowiedzieli się, gdzie mieści się jego siedziba. Najprzyjemniejszą częścią było samodzielne udekorowanie mikołajkowych pierniczków i słuchanie świątecznych piosenek. Wszystkie dzieci poczuły magię zbliżających się świąt.

           

                                                                                                           J. Górska

           

          LEKCJA OTWARTA W KLASIE III A

          19 grudnia w klasie III a przeprowadzono lekcję otwartą, na którą zaproszono nauczycieli. Temat zajęć był niecodzienny i zaskakujący, gdyż tym razem dotyczył zapachów Bożego Narodzenia. Jednym z celów zajęć było zapoznanie uczniów z przyprawami kojarzącymi się ze świętami Bożego Narodzenia, pochodzącymi z dalekich krajów, np. cynamonem, kardamonem, goździkami czy anyżem. Uczniowie dowiedzieli się, na jakim kontynencie rosną te rośliny i z jakich części tych roślin wytwarza się przyprawy, a także poznali ich właściwości zdrowotne. Mieli możliwość aktywnego doświadczania, wykorzystując zmysły wzroku, dotyku, węchu, smaku. W czasie zajęć uczniowie prezentowali swoje umiejętności, wypowiadali się, czytali, pisali, poznali zasady poprawnej odmiany i pisowni niektórych wyrazów, wypełniali diagram, wyszukiwali w zdaniach czasowników, wykonywali różne zadania o podstawowym i podwyższonym stopniu trudności. Na lekcji wykorzystano metody TIK, metody aktywizujące oraz bezpośrednich doświadczeń. Trzecioklasiści byli bardzo aktywni, chętnie i właściwie wykonywali kierowane do nich polecenia. W czasie zajęć panowała twórcza i miła atmosfera.    

                                                                                                              Jolanta Górska

           

          POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM

          Uczniowie klasy III a i ich rodzice  chętnie pomagali potrzebujących. Wspierali Antosia - chłopca, który zmaga się z chorobą nowotworową. Wzięli również udział w akcji „Szlachetna paczka”. Za okazaną pomoc dziękujemy uczniom i ich rodzicom.

                                                                                                                            J. Górska

           

          ODWIEDZINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

          Wizyta świętego Mikołaja to dla dzieci jedna z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych chwil w ciągu całego roku. 22 grudnia Mikołaj odwiedził dzieci z klasy III a i podarował im wspaniałe prezenty.

                                                                                                                 J. Górska

           

          WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE - SZOPKA BOŻONARODZENIOWA

          Prace uczniów klasy III a: Gabriela Giżyńskiego i Jakuba Tyjeńskiego zostały wyróżnione w konkursie „Szopka Bożonarodzeniowa. Serdecznie gratulujemy chłopcom i życzymy im dalszych sukcesów.

                                                                                                                                        J. Górska

           

           

          KONKURS RECYTATORSKI

          Uczniowie klasy III a wzięli udział w szkolnym konkursie recytatorskim „Zimowe rozmaitości”. Recytowali wiersze o zimie. W kategorii klas III zwyciężył Jakub Tyjeński - I miejsce, Oliwia Zamielska zajęła III miejsce, a Maja Nawrocka i Apolonia Mosakowska zostały wyróżnione. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                                          J. Górska

           

          Uczestniczymy w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”

          Grupa projektowa Opinki z klasy III a wzięła udział w projekcie ”Zdrowo jem, więcej wiem”. Organizatorem Projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska w Warszawie. Jego celem było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania, przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych, a także uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.                                                                                                               

          W trakcie realizacji zadań uczniowie poznali dobre nawyki żywieniowe. Dzieci dowiedziały się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Poznały zasady, według których powinny być przygotowywane potrawy. Wykonały rysunek smacznego, kolorowego i zdrowego śniadania, zapewniającego energię na cały dzień. Dzieci wiedzą również, że przed przygotowaniem i jedzeniem każdego posiłku należy dokładnie umyć ręce oraz zachowywać higienę podczas przygotowywaniu potraw. Wybrano wspólnie najpiękniejszy rysunek zdrowego śniadania, a jego autorka została nagrodzona odznaką. Wszystkie prace połączono w klasową książeczkę śniadaniową. Grupa wie, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna, a ruch ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka i jego sylwetę. Dzieci wspaniale bawiły się w poznane zabawy, np.: „Znajdź swój domek”, „Kosmiczny wyścig”, „Turkusowa drużyna” czy „Sprytny ogrodnik”. Zebrały pomysły na swoje ulubione gry i zabawy w szkole. Zapytały rodziców, w co lubili grać i bawić się w dzieciństwie. Każdy uczestnik projektu zilustrował i opisał wybraną zabawę. Sporządzono księgę zabaw z dawnych lat. Dzieci wykonały do niej okładkę. Wspólnie bawiły się w czasie zajęć wychowania fizycznego i w czasie aktywnych przerw. Uczestnicy projektu dzielili się zdobytą wiedzą z innymi uczniami. Sporządzili gazetkę: Zdrowo jem, więcej wiem. Zrealizowano sześć zadań. Z wykonania każdego z nich powstał raport. Wszystkie raporty zostały przesłane do oceny.

          J. Górska

           

           

          PISAĆ JAK ZYGMUNT KRASIŃSKI –

          - WARSZTATY KALIGRAFICZNE

                      2 lutego 2024r.  uczniowie klasy III a udali  się do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Odwiedzili  neogotycki pałacyk i z ciekawością wysłuchali przekazanej przez panią przewodniczkę opowieści o naszym wybitnym poecie - Zygmuncie Krasińskim i jego rodzinie. Obejrzeli pamiątki, rzeźby, zabytkowe meble, portrety rodzinne i obrazy. Kolejnym obiektem, który zwiedzili była wozownia. Zgromadzono w niej różne pamiątki związane z jazdą konną, strojami, polowaniami. Uczniowie mogli podziwiać piękne powozy i karety, którymi podróżowano w przeszłości. Następnie udali się na warsztaty kaligraficzne – „Pisać jak Zygmunt Krasiński”. Każdy z uczniów, mając za patrona mistrza XIX-wiecznej epistolografii bardzo się starał pisać jak najpiękniej. Wszystkim uczniom zajęcia z kaligrafii  bardzo się podobały, a niektórzy postanowili wykorzystać swoje umiejętności do napisania listów.

                                                                                                                                      J. Górska

           

           

          DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

          Głównym celem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. W związku z tym dniem w poniedziałek 5 lutego klasę III a odwiedziła pani psycholog Kamila Kołakowska, która przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat bezpiecznego korzystania z sieci oraz omówiła dobre i złe strony Internetu. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z zasobów internetowych i dbać o własne bezpieczeństwo. Obejrzały bajkę na ten temat i rozwiązały krzyżówkę. Na koniec zajęć wykonano fotografie w przygotowanej na tę okazję ramce.                                    

          Dziękujemy pani Kamili za przeprowadzenie tych bardzo ciekawych i potrzebnych zajęć.  

                                                                                                                           J. Górska

           

           

          WALENTYNKI

          Dzień Świętego Walentego jest okazją do wyznawania uczuć i obdarowywania drobnymi upominkami osób szczególnie bliskich sercu.                             

                     Uczniowie klasy III a z tej okazji wykonali ozdobne kartki walentynkowe dla koleżanek i kolegów. Przesłali kartki przez „pocztę walentynkową” Małego Samorządu Uczniowskiego. Nie zabrakło życzeń i pozdrowień. Trzecioklasiści upamiętnili te miłe chwile, wykonując fotografie w walentynkowej ramce. Wszystkim tego dnia towarzyszył dobry nastrój.

                                                                                                            

                                                                                                                                  J. Górska

           

           

          PROJEKTUJEMY ROBOTY

          Roboty coraz śmielej wkraczają w różne dziedziny życia. Roboty humanoidalne, czyli z wyglądu przypominające człowieka, w przyszłości będą pracować w różnych zawodach i pomagać nam w codziennym życiu. Uczniowie klasy III a, zainspirowani tym ciekawym tematem, zaprojektowali własne roboty. Wśród zadań, które miałyby one wykonywać, trzecioklasiści wymieniali sprzątanie, segregację śmieci, a nawet odrabianie prac domowych.

                                                                                                                 J. Górska

           

           

          8 MARCA – ŚWIĘTO KOBIET

                Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet to święto międzynarodowe. Nie zapomnieli o nim chłopcy z klasy III a. Tego dnia przygotowali dla swoich koleżanek i wychowawczyni kilka niespodzianek.  Złożyli piękne życzenia, zaśpiewali tradycyjne „Sto lat”, a nawet przygotowali samospełniającą się wróżbę. Zaplanowali zabawy, konkursy, przygotowali gry planszowe, a także wręczyli dziewczynkom dyplomy i upominki. Wszystkim towarzyszył wyśmienity nastrój. Bardzo dziękujemy NASZYM WSPANIAŁYM ORGANIZATOROM.

                                                    KOLEŻANKI Z KLASY Z WYCHOWAWCZYNIĄ

           

           

          NAJŁADNIEJSZA MARZANNA

          Uczennice klasy III a wzięły udział w Konkursie Plastycznym „Najładniejsza Marzanna” organizowanym przez Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. Wykonały piękną, kolorową Marzannę.  Życzymy Oliwii, Zuzi i Mai sukcesu w konkursie!

                                                                                                                         J. Górska

           

           

          CZY WARTO NAPISAĆ WŁASNĄ KSIĄŻKĘ?

          Trzecioklasiści dowiedli, że pisanie książek nie jest trudne. Okazuje się, że książkę może napisać również dziecko. Uczniowie klasy III a zachęceni przez panią bibliotekarkę wzięli udział w literackim konkursie powiatowym „Wydajemy Własną Książkę”. Powstały piękne prace ze wspaniałymi ilustracjami. Uczeń klasy III a Gabriel Giżyński zajął w tym konkursie III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

           

                                                                                                                             J. Górska

           

           

          CZEGO POTRZEBUJĄ ROŚLINY, ŻEBY ROSNĄĆ?

                      Rośliny są częścią życia na Ziemi. Bez nich nie mogłaby istnieć większość innych form życia. Trzecioklasiści postanowili dowiedzieć się, czego potrzebują rośliny, by mogły rosnąć i rozwijać się. W tym celu wzięli udział w klasowym projekcie badawczym, który składał się z sześciu etapów.                                                                   I etapem było postawienie pytań badawczych i zaplanowanie działań, drugim zasiew nasion oraz założenie karty obserwacji. Poszczególne zespoły wybrały różne rośliny: rzeżuchę, sałatę, rzodkiewkę, bazylię, fasolę i owies. Wszyscy zgodnie podzielili się obowiązkami i pięknie współpracowali. Etap trzeci, który nastąpił po wykiełkowaniu roślin to rozpoczęcie doświadczenia. Dzieci pozostawiły próbę kontrolą bez zmian, w dobrych warunkach, a próbę badawczą poddali zmianom. Każdą roślinę jednej, np. ograniczyli ilość światła, wody, zmienili podłoże. Codziennie obserwowali zmiany, jakie zachodzą w każdej próbie, zapisywali swoje obserwacje, sporządzali rysunki i wykonywali zdjęcia. Piąty etap polegał na wyciągnięciu wniosków z obserwacji roślin pod względem badanego czynnika: światła, wody, podłoża i ich wpływu na wzrost rośliny. Na koniec uczniowie prezentowali wyniki swoich działań. Trzeba przyznać, że wspaniale poradzili sobie z tym zadaniem i byli zadowoleni z efektów swojej pracy.

           J. Górska

           

           

          PRZYGOTOWUJEMY ZDROWE ŚNIADANIE

          W czwartek 18 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy III a przygotowali zdrowe śniadanie. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty, z których wspólnie wykonały wiosenne kanapki. Zanim przystąpiły do działań starannie umyły ręce, założyły fartuszki, umyły warzywa i przygotowały stanowiska do pracy. Wszyscy przypomnieli sobie zasady bezpiecznego posługiwania się nożem, a następnie przystąpili do działania. Uczniowie przygotowali zdrowe i ciekawie ozdobione kanapki. Po ich wykonaniu posprzątali stanowiska pracy i pięknie nakryli do stołu. Dzieci z apetytem jadły kanapki. Stwierdziły, że najlepiej smakują te własnoręcznie przygotowane. Praca przyniosła wszystkim wiele radości.             Zadanie związane z przygotowaniem zdrowego śniadania miało na celu kształcenie u dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych, dbania o higienę przygotowywania posiłków, a także rozwijania kreatywności i budowania wspólnoty klasowej. Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu produktów.

                                                                                                              Jolanta Górska