•      Oddział przedszkolny 5-latków oraz przedszkolna świetlica przystąpiły do IV edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Kreatywny Przedszkolak - Kreatywne Dziecko. Projekt realizowany jest w dniach 1.10.2021 – 30.05.2022 roku. Oficjalne podsumowanie projektu oraz rozesłanie certyfikatów nastąpi do 30.06.2022 r. Uczestnicząc w projekcie nauczyciele zobowiązani są realizować zajęcia tematyczne – minimum jedne w miesiącu według harmonogramu:

Październik – JESIENNE BARWY – EKSPERYMENTOWANIE Z KOLORAMI

Listopad – ZŁOTA POLSKA JESIEŃ

Grudzień – ŚWIĄTECZNA LUB ZIMOWA KARTKA DLA SENIORA

Styczeń – LAMPIONY DLA BABCI I DZIADKA

Luty – MASKA KARNAWAŁOWA

Marzec – STEMPLOWANE ZWIASTUNY WIOSNY

Kwiecień – PRZEDSZKOLNY ZIELNIK – SADZIMY ZIOŁA

Maj – PRZEPLATANKA, WYSZYWANKA DLA MAMY I TATY

Głównym celem niniejszego projektu to kreatywne i twórcze działania nauczycieli z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. Istotne jest, aby nauczyciele prowadzący zajęcia w ramach projektu, pokazywali dzieciom, iż można tworzyć piękne dzieła niekoniecznie kupując gotowe produkty. Doskonalenie umiejętności: planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, obowiązkowości (gdyż część materiałów dzieci zapewne będą przynosiły z domu), koncentracji i skupienia, współpracy, porządkowania swojego miejsca pracy traktuję jako efekt uboczny kreatywnych i twórczych działań w ramach projektu. Integracja grona nauczycieli oraz wspólna inspiracja.

PAŹDZIERNIK – JESIENNE BARWY – EKSPERYMENTOWANIE Z KOLORAMI

Październik był poświęcony jesiennym barwom oraz eksperymentom kolorami. Dzieci z oddziału 5-latków wykonały eksperyment z kapustą pekińską. Do ciepłej wody wsypały barwniki w celu zabarwienia wody. Następnie włożyły po jednym liściu kapusty pekińskiej i zostawiły na kilka dni. Okazało się, że kapusta „wypiła” kolorową wodę i zmieniła kolor. Natomiast dzieci ze świetlicy przedszkolnej zebrały na spacerze kolorowe liście, które wykorzystały do wyklejenia kolorowej sukienki Pani Jesieni.

LISTOPAD – ZŁOTA POLSKA JESIEŃ

Listopad to czas słoty… ale nie w przedszkolu J Ten miesiąc był poświęcony kolorom jesieni. Dzieci z grupy 5-latków wykonały jesienne drzewo. Pień ozdobiły gazetami a liście – z pomalowanych liści farbami, które odbiły na papierze. Natomiast dzieci ze świetlicy przedszkolnej wykonały lampiony ze słoików. Ozdobiły je kolorowymi liśćmi a do środka włożyły świeczkę. To piękna ozdoba na domowy stół.

GRUDZIEŃ – ŚWIĄTECZNA LUB ZIMOWA KARTKA DLA SENIORA

Okres przedświąteczny i świąteczny jest czasem zadumy, czasem ciepłych i miło spędzonych chwil z rodziną i najbliższymi. Czasem obdarowywania wszystkich w koło prezentami. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego również przyłączyły się do akcji Świąteczna kartka dla seniora i przygotowały kartki dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Ciechanowie. Podopiecznych DPS-u jest prawie setka. Każdy z nich otrzymał kartkę z życzeniami od wszystkich dzieci oraz wychowawców. Mieszkańcy byli bardzo wdzięczni za pamięć i śliczne upominki.

Styczeń – LAMPIONY DLA BABCI I DZIADKA

W zimowy styczeń wpisane są szczególne dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje. To oczywiście Święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wieli skarb dla wnuków, mają zawsze dla nich czas, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce przedszkolaki wykonały kreatywne lampiony.

LUTY – MASKA KARNAWAŁOWA

Karnawał to czas radości i zabaw. Z tej okazji dzieci ze świetlicy przedszkolnej wykonały maski karnawałowe z papierowych talerzyków, które pomalowały złotą farbą i ozdobiły kolorowymi piórkami. Natomiast dzieci z grupy 5-latków wykonały maski poprzez odrysowanie i wycięcie swoich dłoni z kartek papieru oraz ozdobienie ich kolorowymi piórkami, cekinami i bibułą.

MARZEC – STEMPLOWANE ZWIASTUNY WIOSNY

Wiosna tuż, tuż… Dzieci nie czekając dłużej, postanowiły zaprosić wiosnę do przedszkola – namalowały wiosenne, kolorowe kwiaty. Podczas stemplowania przedszkolaki świetnie się bawiły, a jako stempelki wykorzystały swoje palce, gąbki, widelce oraz patyczki.

KWIECIEŃ – PRZEDSZKOLNY ZIELNIK

Przedszkolaki założyły zielniki w swoich salach. Dzieci chętnie sadziły cebulki, zioła oraz inne rośliny. Pamiętały także o podlaniu sadzonek. Obserwując cały proces poznały etapy uprawy  roślin.

MAJ – PRZEPLATANKA DLA MAMY I TATY

Maj i czerwiec to miesiące, w których obchodzone są rodzinne święta:  26 maja – Dzień Mamy, a 23 czerwca – Dzień Taty. Najważniejszymi osobami dla każdego dziecka są rodzice. Dlatego przedszkolaki w podziękowaniu rodzicom za ich miłość, opiekę, czas spędzony razem oraz za to, że po prostu są przy nich, przygotowały drobne upominki - kreatywne przeplatanki.