• Las to dom dla zwierząt – Dlaczego należy dbać o rośliny i zwierzęta?

          Głównym celem następnych zadań Projektu było uświadomienie dzieci o zagrożeniach dla roślin i zwierząt ze strony człowieka. Na wstępie zajęć dzieci swobodnie rozmawiały o swoich wrażeniach z pobytu w lesie. Następnie wysłuchały Kubusiowego listu od wilka Łapinka. Wilk prosił dzieci o pomoc, gdyż w lesie źle się dzieje. Z winy ludzi giną zwierzęta i rośliny. Dzieci postanowiły pomóc Łapinkowi. Określiły  zasady właściwego zachowania:                                                                                                          

          –Należy zachowywać ciszę.                                                                                                                                    

          –Śmieci należy zabierać ze sobą lub wrzucać do kosza.                                                                                     

          –Nie wolno palić ognisk.                                                                                                                                         

          –Nie wolno niszczyć roślin                                                                                                                                         

           –Nie wolno łapać i męczyć zwierząt.                                                                                                                  

          Na mapie lasu wykonały ćwiczenia: wskazały zwierzęta i ich domy oraz ślady złych zachowań ludzi- porzucone śmieci, wyrąb drzew, palone ogniska. Nauczyciel zapoznał dzieci z czterema warstwami roślinności w lesie. Dzieci zrozumiały, że każda warstwa pełni ważną rolę w prawidłowym i bezpiecznym rozwoju zwierząt i roślin. W dalszej części zajęć przeprowadzono ekoempatyczny eksperyment – dzieci zamknęły oczy i wyobraziły sobie, że ktoś bardzo hałasuje i niszczy ich dom. Dzieci poczuły to samo co zwierzęta, przede wszystkim strach i niepewność dalszego życia. Postanowiły, że nie pozwolą na to aby w lesie tak  się działo. Raz jeszcze przypomniały sobie zasady właściwego zachowania w lesie. Na kartach pracy ze zwizualizowanymi zasadami dołączyły swoje, których obiecały przestrzegać teraz i w dorosłości. Po zabawie „Wiewiórki do dziupli” dzieci obejrzały Kubusiową bajkę „W lesie” i wysłuchały , co na temat dobrego zachowania w lesie mógł jeszcze poradzić Kubuś. Na mapie lasu zaznaczyły symbole, jak będą czuć się zwierzęta, gdy człowiek zmieni swoje zachowanie na lepsze. Każde dziecko zostało uhonorowane orderem Przyjaciela natury – EKOEMPATIA. Na koniec zajęć dzieci otrzymały miłe zadanie domowe – wyzwanie „Kubusiowego Przyjaciela Natury”. Miały wybrać się na wspólny spacer z rodzicami do lasu i poczuć naturę wszystkimi zmysłami. Swoje obserwacje notują w Karcie.

           

           

          „W mieście” - dbam o powietrze

          Kolejnym zadaniem w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” było przeprowadzenie zajęć edukacyjnych „W mieście - dbam o powietrze”. Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieci jak i dlaczego powstaje smog oraz  co ludzie powinni robić, aby powietrze było mniej zanieczyszczone. Zajęcia rozpoczęły się od zabawy oddechowej. Następnie dzieci obejrzały fragment filmu pt. ”Dlaczego potrzebujemy tlenu?”, na podstawie którego poznały skład powietrza oraz dowiedziały się jak przebiega proces oddychania. Dzieci również otrzymały list od Jastrzębia Plamiste Pióro, który prosił o pomoc w rozwiązaniu problemu związanego z jego stanem zdrowia. Przedszkolaki chętnie zaangażowały się w pomoc i stwierdziły, że przyczyną problemów zdrowotnych jastrzębia jest smog. Dowiedziały się jakie są przyczyny  oraz w jaki sposób można zapobiec powstawaniu smogu. Na koniec dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej SMOG i WIATR. Przedszkolakom udało się zmierzyć z zanieczyszczeniami powietrza. W związku z tym otrzymały kolejną odznakę „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.  

           

          Przedszkolacy w naszym parku, tak jak KUBUŚ,

          często spacerują, biegają – aktywnie spędzają swój wolny czas.

           

          Przedszkolaki sadzą wiosenne kwiaty

          Dzieci czekając na nadejście wiosny, postanowiły wprowadzić trochę wiosny do sali przedszkolnej i posadziły cebulki kwiatów w doniczkach. Podczas zajęć poszerzyły wiadomości na temat rozwoju roślin. Dzieci zobowiązały się do codziennej pielęgnacji swoich roślin - podlewaniu i doglądaniu. Przedszkolaki z niecierpliwością czekają na pierwsze kwiaty.

           

          „W parku” – dbam o aktywność fizyczną.

                 Kolejnym zadaniem w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” było przeprowadzenie zajęć edukacyjnych- „W parku” – dbam o aktywność fizyczną. Celem zajęć było uświadomienie dzieci, dlaczego ruch jest ważny? .Zajęcia w grupach 5 i 6- latków rozpoczęto od wysłuchania audiobooka „Sport to zdrowie”, następnie dzieci „spotkały” się z wiewiórką Rudą Kitką, której zadawały pytania: Gdzie mieszka? Czym się martwi? Jak można jej pomóc?. Spotkanie to uświadomiło dzieciom, że należy się ruszać, wychodzić często z domu, a park, w którym mieszkała wiewiórka nie powinien być  pusty. Dzieci dowiedziały się od wiewiórki, że  ludzie nie przychodzą do parku, coraz mniej się ruszają, wolą wpatrywać się w ekran telefonu niż zadbać o swoją kondycję poprzez aktywność fizyczną. Dzieci postanowiły pomóc Rudej Kitce poprzez  wykonywanie następujących działań:

          -Zabawy ruchowe przy piosence „O tym, jak ćwiczymy”.

          -Obejrzenie filmu „Dbaj o ruch i odżywianie, bo bieganie i skakanie to energii wyzwalanie”.

          -Kostka ruchu – wykonywanie ćwiczeń ruchowych.

          -Mapa parku – wykonanie z karty pracy – opracowanie obrazkowej „Ścieżki zdrowia”.

           Poprzez pomaganie wiewiórce dzieci  nauczyły się nowych ćwiczeń i zabaw ruchowych. Zrozumiały, dlaczego ruch jest ważny i do czego jest  potrzebny dla naszego organizmu. W nagrodę za udział w Kubusiowych zajęciach dzieci  otrzymały odznakę  z symbolem zwinności, a dla rodziców – rodzinny zestaw ćwiczeń – „Kubusia, Przyjaciela Natury”.

           

          Pomóż zwierzętom przetrwać zimę

                 „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych, do którego przystąpiły dzieci z grup 5 i 6-latków. Poświęcony jest on tematyce ekologicznej i organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. 

                    Naszą przygodę z Kubusiem zaczęliśmy od przystąpienia do akcji organizowanej przez GOK w Opinogórze pt. „Pomóż zwierzętom przetrwać zimę”. W związku z tym zbieraliśmy dla zwierząt kasztany, żołędzie i orzechy.

           

           

          Akcję - POMAGAMY   ZWIERZĘTOM  PRZETRWAĆ  ZIMĘ, zakończyliśmy pomyślnie.

                           W dniu 16 listopada dzieci odebrały upominki oraz dyplomy – Podziękowania za udział w akcji „Pomóż zwierzętom przetrwać zimę”, przeprowadzonej przez Gminny Ośrodek Kultury w Opinogórze Górnej. Przedszkolacy z dużym zaangażowaniem gromadziły w salach swoje zbiory – kasztany, żołędzie i orzechy. Z każdego spaceru przynosiły jesienne dary. Zbiory powiększały się również dzięki inicjatywie rodziców, którzy wolne dni poświęcili na wspólne poszukiwania. Troska o zwierzęta uczy najmłodszych wrażliwości na potrzeby słabszych, oczekujących pomocy. Jesteśmy „Kubusiowymi Przyjaciółmi Natury”, więc nie możemy być obojętni na  zimowe kłopoty zwierząt. Dzięki nam nie będą głodować.