•           Celem zajęć prowadzonych dla klas siódmych jest rozwijanie myślenia i działania twórczego dziecka, wykształcenie w uczestnikach innowacyjnego podejścia do wykonywanych zadań, rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej  oraz  indywidualnych zdolności twórczych, poprzez pobudzanie kreatywności uczniów, odkrywanie przyjemności tworzenia, cieszenie się uzyskanym efektem, motywowanie do samorozwoju, nabywanie prawidłowych relacji między członkami grupy, kształtowanie pozytywnej samooceny i wdrażanie do przyjmowania konstruktywnej krytyki.

Uczestnicy zajęć piszą twórcze wypracowania, „ożywiają” obrazy, redagując dialogi między postaciami, piszą wiersze, projektują i tworzą kostiumy dla postaci literackich, poznają nowe metody pracy, malują obrazy, które są odzwierciedleniem ich wizji świata, odbywają wirtualne podróże.

Beata Chwaszczewska

Zajęcia realizowane są w dwóch grupach – jedną stanowi dziesięcioro uczniów klasy 5, drugą ośmioro uczniów klasy 6. Spotkania odbywają się w wymiarze od 2 do 4 godzin tygodniowo.
          Głównym celem zajęć jest rozwijanie kreatywności oraz poznanie sposobów szybkiego ucznia się. Realizacja powyższych celów oparta jest przede wszystkim na metodzie praktycznych działań i doświadczeń uczestników. Uczniowie, korzystając z TIK, samodzielnie wykonują prace plastyczne oraz eksperymenty i doświadczenia z zakresu chemii. Działalność plastyczna polega na tworzeniu oryginalnych prac przy pomocy niekonwencjonalnych technik, metod i narzędzi. Eksperymentowanie natomiast  pozwala w przystępny sposób poznać niektóre tajniki chemicznego świata. Podczas zajęć uczniowie przekonują się, że przemiany chemiczne  zachodzą nie tylko w laboratorium, ale np. również w naszej domowej kuchni.
          Uczestnicy zajęć wykazują zainteresowanie proponowanymi treściami. Chętnie uczestniczą
          w spotkaniach, angażują się w realizację zadań przewidzianych programem.

Prowadząca zajęcia – Ewa Karsińska

W ramach projektu „Młodzi kompetentni – zajęcia dla młodzieży szkolnej” dziewięcioro uczniów z klasy 5 b uczestniczy w zajęciach z kreatywności i szybkiego ucznia.

Dobór tematyki zajęć pozwala na rozwijanie myślenia i działania twórczego, wykształcenie w uczestnikach innowacyjnego podejścia do wykonywanych zadań, odkrywanie przyjemności tworzenia oraz cieszenie się uzyskanym efektem.

Uczniowie poszerzają kompetencje emocjonalne i komunikacyjne, umiejętności, które mają bezpośredni wpływ na relacje pomiędzy nimi, wzajemną tolerancję i akceptację.

Podczas zajęć uczniowie poznają niekonwencjonalne metody pracy i style uczenia się. Tworzą niezwykłe opowieści, bawią się słowem, tworząc łańcuchy słowne, niekończące się historie czy skojarzenia, wykonują prace plastyczne, a dzięki legendom odbywają historyczne wędrówki i przygotowują ich inscenizacje.

Mariola Chojnowska