• Przedmioty artystyczne do 2022/23

        • Rok szkolny 2022/2023

          Praca ucznia kl. VI b - gra elektroniczna

          Muzyka w filmie i reklamie

          Klasy szóste na zajęciach muzyki omawiały rolę muzyki i filmie w tym także filmie reklamowym. Uczniowie otrzymali zadanie samodzielnie stworzyć muzyczną reklamę nauki. Pomysłów i realizacji było wiele. Prezentujemy tylko przykładową realizację.

                                                                                         Elżbieta Grzejda

          Nauka-_Bartek_Chilarzewski_Mikolaj_Kaczorek.pptx

           

          Ubierz się w książkę

          Klasa 8b w komplecie odpowiedziała na zaproszenie do konkursu Biblioteki Pedagogicznej pn.

          „Ubierz się w książkę”.

          Uczniowie wyszukali najciekawsze często ich ulubione książki i spróbowali się z nimi zidentyfikować. Zadanie wywołało wiele radosnych emocji. Nie tak prostym zadaniem okazało się -wpisanie się w książkę. Trzeba było wykazać się kreatywnością, dystansem do samego siebie i dodatkowo pokazać się jako świetny artysta – fotograf. Na ile udało się to ósmoklasistom zobaczycie w maju, kiedy poznamy wyniki konkursu, choć bez względu na nie, 8b już wygrałaJ, czas spędzony na byciu razem i wspólne działanie. Dziękuję wraz z panią bibliotekarką za pozytywny odzew. Tak trzymajcieJ

                                                                    Elżbieta Grzejda

           

          Martwa natura z dzbankiem i owocami - prace uczniów kl. 6

          Grażyna Bajgier

          Mój instrument strunowy

          Uczniowie klas piątych realizowali projekt „Mój instrument strunowy”. Na lekcjach muzyki poznali klasyczne instrumenty należące do strunowych. Zapoznali się ze sposobami  wydobywania dźwięku na tych instrumentach i w związku z tym podziałem tej grupy na szarpane, strunowe i młoteczkowe czyli uderzane. Zainspirowani tematem zaprojektowali i wykonali swoje własne instrumenty strunowe. Wszystkie projekty były bardzo kreatywne. Zapraszam do obejrzenia efektów pracy naszych uczniów.

                                                                                 Elżbieta Grzejda

           

          Mój własny instrument perkusyjny

          Uczniowie klas czwartych na lekcjach muzyki poznawali instrumenty perkusyjne. Zapoznali się z ich historią, pochodzeniem, budową. Wiedzą już w jaki sposób powstaje w nich dźwięk. Na zajęciach dzieci oglądały instrumenty tzw. profesjonalne. Zachęceni i zaciekawieni a z pewnością zadziwieni prostotą ich budowy uczniowie zaprojektowali i wykonali własne instrumenty perkusyjne. Kreatywność dzieci okazała się kolejny raz ogromna czego dowodem są przykładowe uczniowskie instrumenty. Gratuluję pomysłów.

                                                                                              Elżbieta Grzejda

           

          Prace uczniów kl. 6

          Mebel do przechowywania - organizer na biurko

           

          Karnawał - muzyczny projekt klas szóstych

          W ramach zajęć muzyki klasy szóste realizowały projekt pn. Karnawał.

          Sama nazwa pochodzi od łacińskich słów carne vale, czyli “żegnaj mięso”, co zapowiadało nadchodzący post.

          W czasie realizacji projektu szóstoklasiści zapoznali się z historią karnawału w Europie i na świecie,  poznali tradycje karnawałowe.

          Podziwiali maski weneckie i wykonali własne projekty.

          Obejrzeli filmy z parady szkół samby w Rio de Janeiro co stało się inspiracją do zaprojektowania strojów do samby. Każdy kostium musiał mieć jakiś temat przewodni. Fantazji nie zabrakło inspiracją były np. świat kolorów, roślinność, Kraina Lodu i Kopciuszek, film Dom z papieru, Karnawałowy burgund oraz Bóstwo. Postarajcie się odnaleźć te inspiracje na zdjęciach prac.

           Poznali podstawowy krok samby i piosenkę „W karnawale” w rytmie samby.

          Efekty działań można podziwiać na zdjęciach poniżej. Zapraszam.

                                                                            Elżbieta Grzejda

           

           

          Naszyjnik z koralików to prace dzieci z klas 6a i 6b.

          Grażyna Bajgier

           

          Prace uczniów kl. 5a - Pudełka i gwiazdki ze szpatułek.

          Grażyna Bajgier

           

           

          Prace uczniów kl. 6b - Pejzaż z dalekim horyzontem w perspektywie powietrznej.

          Grażyna Bajgier

           

          Uczniowie kl. 6a i 6b na lekcjach techniki wykonali piękne ozdoby świąteczne - Dekoracyjne kule świetlne.

          Grażyna Bajgier

          Rok szkolny 2020/2021

                   

          DEKORACJE WIELKANOCNE

                     W okresie poprzedzającym święta Wielkiej Nocy na zajęciach z techniki uczniowie klas V przygotowali świąteczne dekoracje. Z plastikowych butelek i płyty CD stworzyli  doniczki, które pomalowali na żółto i ozdobili metodą decoupage. W wykonanych pojemnikach zasiali owies lub rzeżuchę a całość ozdobili świątecznymi kurczaczkami, pisankami i kwiatkami z papieru. Wykonane przez uczniów prace stanowiły świąteczną dekorację w ich domach.

           

          D. Franckiewicz

           

           

           

          Ekologiczne doniczki

                 Mając na uwadze ekologię i recykling, uczniowie klasy 5a i 5b na zajęciach techniki własnoręcznie wykonali doniczki. Puste opakowania, czyli plastikowe butelki, wiaderka i inne pojemniki przerobili na piękne osłonki na kwiaty. Wykonując zdobienie metodą decoupage stworzyli małe arcydzieła sztuki.

                 Członkowie SK PCK mając świadomość jak istotny wpływ na zdrowie mają rośliny z naszego otoczenia, wykorzystali prace uczniów klas 5 i posadzili w nich kwiaty. W pięknych i kolorowych pojemnikach posadzili zielone rośliny i przekazali je do gabinetu pani pedagog i biblioteki szkolnej. Przecież wiadomo, że rośliny i kwiaty ułatwiają koncentrację, poprawiają samopoczucie i działają uspokajająco. Posadzone roślinki oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, niwelują hałas i działają relaksacyjnie.

           

          Opiekun SK PCK

          Dorota Franckiewicz

           

           

           

          Drugie życie odpadów

                   Każdego roku na składowiska trafiają miliony ton odpadów. Dzięki recyklingowi, który polega na odzyskiwaniu surowców wtórnych i ich ponownym przetwarzaniu wiele z nich dostaje drugie życie.

                      Uczniowie klasy 5a i 5 b pokazali, jak można stworzyć „coś z niczego”. Z niepotrzebnych już plastikowych nakrętek, opakowań, tektury i innych znalezionych w domu materiałów stworzyli przepiękne prace, które można było podziwiać na szkolnym korytarzu.

          Członkowie SK PCK przygotowali wystawę prac uczniów klas 5, podczas której można było głosować na najciekawszą propozycję wykorzystania niepotrzebnych odpadów. Wszystkie wyeksponowane prace były przepiękne i pomysłowe, ale uczniom którzy oddali swój głos najbardziej spodobała się gra piłkarzyki (wykonana przez Nadię Gregorczyk i Dominikę Tomaszewską), torebka damska  (autorstwa Barbary Maciejewskiej) i przybornik na biurko (Szymona Jaroszewskiego i Wiktora Franckiewicza). Wśród prac można było podziwać pomysłowo wykonane skarbonki z butelek, lampki nocne z pudełek i plastikowych butelek, wazony z korków, drzewka szczęścia a nawet korale. Wystawie towarzyszyła gazetka ścienna dotyczącą ważnych zagadnień ekologicznych;  recyklingu i upcyclingu.

          Opiekun SK PCK

          Dorota Franckiewicz

           

           

                       Uczniowie klasy szóstej na lekcji muzyki rozmawiali na temat roli muzyki w filmie.

                       Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jest ona nie do przecenienia. Wprowadza nastrój radości, grozy, niepokoju…. Cóż znaczyłby film np. Różowa pantera, bez charakterystycznej muzyki. Muzyka wykorzystywana jest też w filmach reklamowych. Często dany produkt kojarzymy i zapamiętujemy, właśnie dzięki muzyce, która brzmi w jego reklamie.

                       Szóstoklasiści podjęli wyzwanie i podjęli próbę stworzenia własnej reklamy. Ze względu na trudną sytuację wojny w Ukrainie postanowili zareklamować POKÓJ. Oto ich głosy.

                                                                                            Elżbieta Grzejda

           

          Filip Noworucki

          Szymon Kijewski


           

           

          Świąteczne skrzaty

                W okresie przedświątecznym na zajęciach z techniki uczniowie robili świąteczne skrzaty. Brodate gnomy wykonane ze skarpet wypełnionych ryżem z pewnością stały się ozdobą w wielu domach.

          D. Franckiewicz

           

           

          Akwarelowe drzewo

          Farby akwarelowe są nam znane od dzieciństwa, ale malowanie nimi do łatwych nie należy. Uczniowie klas IV otrzymali instrukcję, jak okiełznać akwarele i namalowane drzewka są  cudnej urody.

           

           

           

          Portret Dyrektora

          Nauka zdalna sprawiła, że  bardzo dawno nie widziałam się z moimi Dzieciakami. Ogarnęła mnie tęsknota i niepokój- czy jeszcze mnie pamiętają? Postanowiłam to sprawdzić. Poprosiłam uczniów klasy 4 o mój portret- tak jak mnie zapamiętali. Wzruszeniom nie było końca. Dzieciaki pamiętają. Dziękuję Wam Kochani, że w Waszej pamięci jestem taka piękna.  

           

          Ożywione obrazy

          W czasie zdalnego nauczania trzeba znaleźć odskocznię od komputera. Uczniowie klas  VII postanowili ożywić w domowych warunkach wielkie dzieła mistrzów. Stali się żywymi bohaterami obrazów z różnych epok.

           

          Krajobraz z wymarzonej wycieczki

          W czasie pandemii wszyscy tęsknimy za wyjazdami, odpoczynkiem w ulubionych miejscach. Uczniowie klas 4 postanowili wrócić wspomnieniami do fantastycznych miejsc i wymarzonych krajobrazów. Zobaczcie sami, aż chciałoby się w tej chwili być w tych pięknych okolicznościach przyrody. Zapraszamy zatem w podróż.

           

           

          Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego. Święto ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. W Polsce  pomysłodawcą obchodów tego święta od 2006 r jest Wojciech Albert Kurkowski,

          My też myślimy o kociakach i ich licznych przygodach.  Dzieciaki z klas IV postanowiły uwiecznić kocie perypetie w komiksach. Popatrzcie, jakie figle i psoty wyczyniają nasi bohaterowie.

           

           

                                          Dzieciństwo Fryderyka Chopina

          Fryderyk urodził się 1 marca 1810 ( tej daty używał sam Chopin i jego rodzina) lub 22 lutego 1810 (wg metryki chrztu z kościoła w Brochowie) w majątku hrabiego Fryderyka Skarbka w Żelazowej Woli na Mazowszu. Ojcem był Mikołaj Chopin, Francuz z pochodzenia, matka Justyna Krzyżanowska  Z czwórki dzieci Fryderyk był drugi.

          Ojciec Fryderyka był zatrudniony u hrabiego Skarbka jako nauczyciel i wychowawca dzieci, matka natomiast zarządzała gospodarstwem hrabiego. Sytuacja materialna rodziny Skarbków znacznie się pogorszyła, dlatego Chopinowie przenieśli się do Warszawy do pałacu Saskiego, gdzie znajdowało się Liceum Warszawskie, w którym Mikołaj uczył francuskiego oraz prowadził pensjonat dla synów ziemiańskich spoza Warszawy.

          Po przeprowadzce Chopinowie utrzymywali bliskie kontakty z rodziną Skarbków. Fryderyk jeździł do nich na wakacje, a młody Skarbek wydał pierwsze polonezy Chopina. Po ukończeniu czwartego roku życia młody Fryderyk rozpoczął naukę gry na fortepianie, początkowo u swojej matki, a od 1816 do 1822 u Wojciecha Żywnego. Wspólnie ze starszą siostrą Ludwiką muzykowali w domu, grając na cztery ręce. Uczył się bardzo szybko. Robił duże postępy. Żywny uczył Chopina techniki palcowania oraz tradycyjnego ułożenia ręki, jednak Fryderyk wypracował własną technikę gry – uderzał w klawiaturę tymi palcami, którymi było mu wygodniej, a nie tymi które są zalecane przez podręczniki.

          Bardzo wcześnie pojawił się u niego talent muzyczny, porównywano go nawet do dziecięcego geniusza Mozarta. Mając 7 lat Fryderyk miał już skomponowanych kilka drobnych utworów. Zaczął grywać w salonach arystokracji warszawskiej. Pierwszy raz publicznie Fryderyk wystąpił na koncercie charytatywnym grając Koncert Fortepianowy g-moll czeskiego kompozytora Adalberta Gyrowetza. Po Żywnym następnym nauczycielem Chopina był Wilhelm Wacław Würfel, pochodzący również z Czech. Lekcji kompozycji udzielał mu Józef Elsner.

           Mały Chopin stał się znany w Warszawie.  Pierwszym utworem, który został wydany drukiem był polonez g-moll. Z dedykacji wynikało, że prawdopodobnie Skarbek zasponsorował wydanie dzieła. W 1818 w „Pamiętniku Warszawskim” ukazała się pierwsza dłuższa wzmianka ukazująca Fryderyka  jako „prawdziwego geniusza muzycznego.”  

           Dzieciaki klas IV narysowały Dzieciństwo Chopina. Popatrzcie.

           

           

          Rok szkolny 2019/2020

          Najciekawsze_obiekty_w_mojej_okolicy.pptx

          Obiekty_w_mojej_okolicy.pptx