• Nietypowa lekcja w kinie - O ekranizacjach i adaptacjach filmowych

•       23.11.2018 r. uczniowie klas IV–VI i VII–VIII uczestniczyli w  Lekcji w kinie  - o ekranizacjach i adaptacjach filmowych organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina.

Lekcja prowadzona była w sposób interaktywny i oczywiście dostosowana do  grupy wiekowej.

Młodzi odbiorcy dowiedzieli  się, czym jest adaptacja filmowa.

Przekonali  się, że filmy można tworzyć nie tylko na podstawie literatury, lecz także gier, komiksów, bajek muzycznych, a nawet klocków LEGO.

Dowiedzieli się również, jak wygląda proces powstawania ekranizacji książki i co muszą zrobić scenarzysta wraz z reżyserem, aby zmieścić kilka tomów w dwóch godzinach filmu.

Zobaczyli przykłady filmów, które są adaptacjami lektur szkolnych, mogą przeanalizować różnice między książką a filmem.

Przekonali się, jak wiele lubianych przez nich filmów jest adaptacją książek.

Obejrzeli także fragmenty różnych adaptacji tych samych utworów. Mogli przekonać się, w jak różny sposób twórcy filmowi potrafią przedstawiać te same wątki i postaci, sprawiając, że każda adaptacja jest inna.

Po lekcji  uczniowie obejrzeli filmy  tematycznie nawiązujące do zagadnień poruszanych przez prowadzącego aktora.

Była to bardzo ciekawa lekcja w kinie.

M.CH.