• Nadanie szkole imienia

JEDNO WIEM TYLKO: POLSKA ZMARTWYCHWSTANIE

I zmartwychwstała, jak przewidział romantyczny wieszcz – Zygmunt Krasiński, nierozerwalnie związany z Opinogórą. Nic więc dziwnego, że  12 października  szkoła podstawowa przyjęła imię tego wielkiego poety. O wyborze patrona zdecydowali uczniowie i  rodzice.

Przygotowania do tego wydarzenia trwały długo, ale warto było czekać na ten historyczny dla naszej szkoły dzień. Oprawa uroczystości była niezwykła. Rozpoczęła ją  Msza Święta w kościele parafialnym w Opinogórze, podczas której został poświęcony sztandar szkoły. Mszę celebrował ks. Prałat dr. Ireneusz Wrzesiński a sztandar poświęcił ksiądz dziekan Zbigniew Adamkowski. W modlitwach w intencji naszej szkoły uczestniczyli proboszczowie parafii Opinogóra, Pałuki, Koziczynek i Zielona. Po zakończeniu mszy uczestnicy przemaszerowali ulicami Opinogóry przy dźwiękach  Orkiestry Dętej Trzech Pokoleń pod przewodnictwem Pana Jerzego Szpojankowskiego.

Jako że w tym roku obchodzimy stulecie niepodległości Polski,  kolejna część uroczystości przebiegała pod hasłem „Opinogórski Krasiniak dla Niepodległej”. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął marszałek województwa mazowieckiego Pan Adam Struzik. Jako pierwszy przemówił wnuk naszego patrona -  Adam Krasiński, w którego postać wcielił się uczeń Adam Zbrzezny. Poprosił on o zabranie głosu Panią Dyrektor Teresę Kudlak. Wspólnie z nauczycielem wychowania fizycznego - Grzegorzem Pszczółkowskim powitała ona przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: marszałek województwa – Pan Adam Struzik, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa mazowieckiego Pani Wiesława Krawczyk, zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych – Pani Elżbieta Szymanik, przedstawiciele posłów na sejm RP- Pani Anny Cicholskiej i Pana Roberta Kołakowskiego, wójt gminy Opinogóra – Pan Piotr Czyżyk i pracownicy urzędu gminy, dyrektor  Delegatury Kuratorium Oświaty w Ciechanowie - Pan  Jacek Zawiśliński, starosta powiatu ciechanowskiego – Pan Sławomir Morawski, Komendant Powiatowy Policji Pan insp. Grzegorz Grabowski i naczelnik wydziału ruchu drogowego Pani podinsp.. Katarzyna Chuchulska- Malinowska, radni gminy i powiatu, władze muzeum romantyzmu – Pan Roman Kochanowicz i Pani Monika Salamon - Miłoboszewska, dyrektorzy szkół i lokalnych instytucji, emerytowani nauczyciele, prezesi OSP, sołtysi, absolwenci i rodzice oraz przyjaciele i sympatycy szkoły. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez panie: Beatę Chwaszczewską, Mariolę Chojnowską, Jolantę Górską. Uczniowie przedstawili legendę o Opinie, młodym rycerzu od imienia którego pochodzi nazwa Opinogóra. Przedstawienie  przeniosło widzów w odległe czasy, kiedy pogańskie plemiona walczyły z chrześcijanami. Wszyscy goście podziwiali grę  aktorów, scenografię, stroje oraz pogańskie i średniowieczne tańce, do których choreografię przygotowała pani Agnieszka Wilińska.  Uwagi widzów nie uszło też przesłanie starej legendy, że miłość może położyć kres wszystkim waśniom i sporom. Całość uświetnił występ chóru pod  kierownictwem  pani Elżbiety Grzejdy oraz brawurowo zatańczony przez naszych milusińskich – wychowanków pani Bożeny Makowskiej i Małgorzaty Materskiej polonez. Całości przedstawienia towarzyszyła teatralna gra świateł, którą po mistrzowsku wiodła Pani Agnieszka Młodzianowska a Pan Grzegorz Pszczółkowski – nasz dźwiękowiec czuwał nad jakością każdego dźwięku.

Najważniejszym punktem uroczystości była ceremonia nadania szkole imienia Zygmunta Krasińskiego, którą poprowadził Pan Robert Miklaszewski. Uczniowie  ślubowali, na otrzymany z rąk pani dyrektor sztandar, przestrzegać Statutu Szkoły Podstawowej, wypełniać rzetelnie obowiązki ucznia,  wytrwale zdobywać wiedzę i umiejętności, aby jak najlepiej wykorzystać je w przyszłym życiu, dbać o honor i dobre imię szkoły, z szacunkiem odnosić się do rodziców, nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły oraz szanować poglądy i przekonania innych ludzi. Dbać, jak  patron,  o piękno i poprawność mowy ojczystej, być wrażliwym na dobro i piękno otaczającego nas świata, brać aktywny udział w życiu szkoły i środowiska lokalnego, przestrzegać zasad współżycia społecznego, przeciwstawiać się brutalności i wulgarności.

Aby uczcić obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości część artystyczna zakończyła się miłym akcentem. Pani Dyrektor, Wójt, uczniowie, rodzice, nauczyciele, członkowie opinogórskich chórów „Melodia” i „Nadzieja”  pod kierownictwem pani Elżbiety Grzejdy wspólnie zaśpiewali pieśń „Niepokorna Niepodległa.” Był to dla wszystkich bardzo wzruszający moment.

Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła też życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wręczyła  nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi. Nagrody ufundowane przez wójta gminy Opinogóra otrzymali również chórzyści, sportowcy i przyrodnicy „Wulkany ciekawości”. Z rąk wójta otrzymała też nagrodę  pani dyrektor. Następnie głos zabrali goście. Na pamiątkę uroczystości każdy z przybyłych  otrzymał książkę pt. „Z historią w tle… Opinogórskie opowieści”, która zawiera legendy zasłyszane i napisane przez naszych uczniów.

Po głównych uroczystościach Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do obejrzenia wystawy okolicznościowej pod hasłem „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło”, którą stanowiły stare zdjęcia uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Opinogórze, a później wszyscy goście udali się na obiad i słodki poczęstunek. Zwieńczeniem uroczystości były wpisy w Księdze pamiątkowej.

Mamy nadzieję, że na tym cichym pagórku wszyscy goście dali się uwieść czarowi okolicy, potędze wieszczego słowa, wspomnieniom dziejów, odczuwalnej obecności ducha wielkiego poety, a te niezapomniane doznania sprawią, że zechcą tu wrócić.