• KONSTYTUCJA 3 MAJA

• 3 Maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa, regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

W naszej szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uczciliśmy uroczystą akademią. Uczestnicy uroczystości obejrzeli prezentację multimedialną, kostiumową scenkę przedstawiającą króla i uczestników obrad, wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Część artystyczna, w której przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-maja pomogła przybliżyć historyczne dzieje Polski, zrozumieć, czym jest wolność i pobudzić uczucia patriotyczne wśród uczniów.

Dorota Franckiewicz

Anna Szymańska