• Jak znaleźć książkę w naszej bibliotece.

•      Księgozbiór rozmieszczony jest w następujących działach :

1. Literatura piękna dla dzieci i młodzieży:
            Bw - bajeczki, wierszyki i opowiadania dla młodszych dzieci,
            B - baśnie , legendy i podania,
            H - powieści i opowiadania historyczne,
            Ob - powieści i opowiadania obyczajowe,
            P - powieści i opowiadania przygodowe i podróżniczo - przygodowe,
            Prz - powieści i opowiadania przyrodnicze
          2. Lektury - L(ułożone według klas)
          3. Poezja, utwory sceniczne (Pd)
          4. Księgozbiór podręczny zawiera wydawnictwa o charakterze informacyjnym - encyklopedie, słowniki , podstawowe publikacje z różnych dziedzin wiedzy, atlasy, przewodniki, monografie, biografie, albumy itp. (wg UKD)
          5. Księgozbiór dla nauczycieli obejmuje literaturę ogólnopedagogiczną, psychologiczną oraz pozycje metodyczne do poszczególnych przedmiotów.
          6. Literatura popularnonaukowa zawiera pozycje z zakresu: filozofii, psychologii, teologii, prawa, matematyki, chemii, geografii, ochrony środowiska , astronomii, fizyki, biologii, medycyny, techniki, sztuki, sportu, muzyki, językoznawstwa, nauki o literaturze , biografii, historii ( wg UKD ).

KORZYSTAJ z katalogów bibliotecznych. Jeśli znasz AUTORA książki, skorzystaj z katalogu alfabetycznego autorskiego. Odszukaj szufladkę z pierwszą literą nazwiska autora, a w niej - kartę katalogową z nazwiskiem autora. Jeśli jest kilka kart z książkami tego samego autora, to szukaj książki według tytułów (one też ułożone są alfabetycznie). Jeśli szukasz książek NA OKREŚLONY TEMAT (np. karta rowerowa), a nie znasz ani nazwiska autora książki, ani tytułu będziesz musiał skorzystać z katalogu rzeczowego.

Działy literatury pięknej dla dzieci i młodzieży w bibliotekach szkolnych

Symbol Nazwa działu

Bw  -  Bajeczki i wierszyki
          Op -   Opowiadania dla dzieci młodszych
          B -      Baśnie, bajki, legendy
          H-     Powieści i opowiadania historyczne
          Ob-   Powieści i opowiadania obyczajowe
          P-    Powieści i opowiadania przygodowe
          Prz-  Powieści i opowiadania przyrodnicze
          Pd-   Poezja i utwory sceniczne
          L -  Lektury obowiązkowe

Wydawnictwa informacji bezpośredniej

ENCYKLOPEDIA - publikacja zawierająca ZBIÓR WIADOMOŚCI ze wszystkich dziedzin wiedzy, z kilku dziedzin lub z jednej dziedziny. Układ treści - według kolejności alfabetycznej haseł lub rzeczowy

SŁOWNIK - publikacja zawierająca ZBIÓR WYRAZÓW (również nazw osobowych i geograficznych) z objaśnieniami ułożony w porządku alfabetycznym.

Korzystając z ENCYKLOPEDII i SŁOWNIKÓW należy :

• Zapoznać się z UWAGAMI i OBJAŚNIENIAMI WSTĘPNYMI.
          • Zorientować się, jaki jest UKŁAD TREŚCI: hasłowo - alfabetyczny czy rzeczowy.
          • Dobrze znać ALFABET.
          • Wybrać WŁAŚCIWY TOM (w wydawnictwie wielotomowym) na podstawie oznaczeń na jego grzbiecie.
          • Posługiwać się ŻYWĄ PAGINĄ.
          • Przy rzeczowym układzie posługiwać się SPISEM TREŚCI, INDEKSEM (skorowidzem)
          • Korzystać z WYKAZU SKRÓTÓW, OBJAŚNIEŃ, ZNAKÓW, ODSYŁACZY, SPISU MAP i TABLIC.