• jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3 dotyczącego rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych nasza szkoła otrzymała w październiku 2021 roku środki finansowe na zakup książek i wyposażenia biblioteki w kwocie 15 000,00 zł, w tym 12 000,00 to środki pochodzące z dotacji oraz 3 000,00 zł to wkład organu prowadzącego.  Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o książki, w tym  o lektury zgodnie  z podstawą programową. Wybór  książek był konsultowany z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Sondaż w sprawie zakupu nowości wydawniczych  prowadził aktyw biblioteczny. Przeprowadzono także konsultacje z polonistami pod kątem wzbogacenia księgozbioru w nowości wydawnicze oraz w lektury szkolne. Nauczyciel-bibliotekarz śledził witryny i portale internetowe poświęcone książkom. W wyniku w/w działań została przygotowana lista książek, która została zaakceptowana przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.

          Poza zakupem nowości wydawniczych zakupione zostały regały biblioteczne (8 sztuk) stoły i krzesła do czytelni oraz dwie lampy stojące. Ponadto w ramach środków zakupione zostały książki, które przeznaczone będą na nagrody dla uczniów biorących udział w akcjach czytelniczych  i konkursach promujących czytelnictwo. Z powiatu ciechanowskiego tylko 5 szkół dostało pełne dofinansowanie, w tym Szkoła Podstawowa im. Z. Krasińskiego w Opinogórze Górnej o czym informowaliśmy w regionalnej telewizji Kurier Warszawy i Mazowsza w dniu 19 października o godzinie 16.30.

          Szkoła  współpracuje  z Biblioteką Gminną w Opinogórze Górnej. Uczniowie biorą udział we wspólnie przygotowywanych akcjach czytelniczych, uroczystościach oraz spotkaniach literackich.

          Nasza szkoła każdego roku realizuje szkolny plan rozwoju czytelnictwa. Zaplanowano szereg działań promujących czytelnictwo, w tym projekty klasowe wykorzystujące zasoby biblioteki. Nasze działania promujemy na stronie szkoły.

          Biblioteka czynna jest w godzinach 7.00-13.00.Organizacja pracy biblioteki została dostosowana do potrzeb uczniów - uczniowie mają możliwość wypożyczania książek na przerwach, przed lekcjami i po lekcjach.