• Spotkania czytelnicze

Spotkanie czytelnicze

RODZICE I DZIADKOWIE CZYTAJĄ DZIECIOM

Tak brzmi hasło promujące czytelnictwo w oddziałach przedszkolnych. Spotkania czytelnicze systematycznie odbywają się również w drugim semestrze roku szkolnego. Cieszymy się, że pozyskaliśmy szersze grono czytających, że rodzice i dziadkowie poświęcają nam swój czas i aktywnie włączają się w uatrakcyjnianie zajęć edukacyjnych.

Po upływie czasu obserwujemy pozytywne efekty naszych działań. Dzieci z własnej inicjatywy zachęcają bliskich do wspólnego czytania. Wybierają literaturę i z większą uwagą słuchają czytanych utworów. Zainteresowania czytelnicze przenoszą do życia codziennego w swoich rodzinach. W pracy dydaktycznej również zauważamy pozytywne rezultaty: dzieci wykazują większe umiejętności językowe, uważniej słuchają oraz rozumieją polecenia, próbują też samodzielnie konstruować książeczki, tworzyć proste opowiadania i ilustracje. Zainteresowania książką pogłębiamy także poprzez organizacje zajęć w bibliotece szkolnej oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej oraz spotkania czytelnicze z uczniami starszych klas naszej szkoły.

Dziękujemy uczestnikom naszych spotkań i zapraszamy do ich kontynuacji.

K. Mitkowska, W. Kijewska, B. Pawlak

SPOTKANIA  CZYTELNICZE  W ODDZIAŁACH  PRZEDSZKOLNYCH

W działaniach edukacyjnych naszej szkoły dużą rolę przykładamy na promocję czytelnictwa, zarówno wśród uczniów starszych jak i najmłodszych. Popierając akcję „ Cała Polska czyta dzieciom”, grupy przedszkolne kontynuują cykl spotkań „ Rodzice i Dziadkowie czytają dzieciom”.

Przedsięwzięcie polega na tym, że chętni rodzice i dziadkowie czytają utwory wybrane wspólnie z dzieckiem w domu bądź też z naszego kącika czytelniczego. Przedszkolacy cieszą się z tych spotkań, z uwagą słuchają przygód ulubionych bohaterów książkowych, poznają ciekawostki o świecie dotyczące ich zainteresowań. Chętnie włączają się do rozmów. Spotkania czytelnicze z bliskimi uatrakcyjniają zajęcia edukacyjne. Dla rodziców to bezcenna pomoc w kształtowaniu osobowości dziecka. Dobra literatura dla dzieci przekazuje pozytywne wzorce zachowania, uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad  konsekwencjami własnych słów i czynów. Słuchanie książek czytanych przez bliską osobę odpręża dziecko, daje mu  poczucie bezpieczeństwa i pozwala miło spędzić czas. Częste czytanie w domu rodzinnym, jak i w przedszkolu pomaga dzieciom w dobrym, a może nawet w doskonałym opanowaniu ojczystego języka.

Do spotkań czytelniczych wykorzystujemy na bieżąco różne uroczystości i wydarzenia w przedszkolu, np. Dzień Przedszkolaka, Święto Pluszowego Misia, Mikołajki. Bardzo dziękujemy uczestnikom spotkań i życzymy, aby każdy kontakt z książką stał się okazją do przyjemnego spędzania wolnego czasu i prawdziwą przygodą w świat wyobraźni .

Zapraszamy bliskich dzieci do kontynuacji spotkań w grupach przedszkolnych.

K.Mitkowska

W.Kijewska