• Jak się uczyć?

        • Festiwal nauki

          https://www.tinkercad.com/joinclass/ANS43JDIQ

           

          Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Kilka słów o naszej pamięci.

           
           

              Pamięć to zdolność do rejestrowania i ponownego przywołania wrażeń zmysłowych, skojarzeń, informacji. Są ludzie, którzy mają fenomenalną pamięć. Inni są znani ze swego zapominalstwa. Ze złą pamięcią można sobie jednak poradzić.

          Największymi wrogami dobrej pamięci są:

          1. niedobór snu,
          2. zmęczenie,
          3. stres,
          4. zła dieta,
          5. brak wysiłku fizycznego,
          6.  rozkojarzenie i brak koncentracji.

           

          W jaki sposób poprawić swoją pamięć?

          1. Stosuj mnemotechniki, czyli techniki pamięciowe, które ułatwiają szybsze zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. Polegają one zazwyczaj na skojarzeniu nowej informacji z jakimś obrazem, słowem, zdaniem czy scenką, np.
          • Metoda łańcuchowa - istotą tej techniki jest kojarzenie w pary kolejnych elementów do zapamiętania, w wyniku czego powstaje specyficzny łańcuch skojarzeń.

          Podstawowe zasady tworzenia łańcuchów skojarzeń:

          I ZASADA – ŁĄCZYMY WYRAZY W PARY

          Polega ona na łączeniu w pary dwóch wyrazów na zasadzie skojarzeń.

          II ZASADA – WIZUALIZUJEMY

          Zapamiętując, musimy tworzyć obrazy w swojej wyobraźni. Wizualizacja stanowi fundament sprawnego zapamiętywania.

           III ZASADA – KOJARZYMY

           Elementy, które chcemy zapamiętać musimy ze sobą połączyć. Skojarzenie już znanej informacji z nową wiadomością jest najprostszą drogą do zapamiętania. Jest ona jakby „dobudowywana” do posiadanej już wiedzy.

          • Tworzenie mapy umysłu – Technika ta jest w szczególności przydatna w powtarzaniu przyswojonego materiału. W czasie tradycyjnego notowania używana jest tylko jedna (lewa) półkula mózgu. Chcąc podnieść efektywność nauki oraz zapamiętywania, należy wykorzystać także prawą półkulę. Dzieje się to za pomocą użycia kolorów, rysunków, wyobraźni czy rytmu

          • Wierszyki-Rymowanki ułatwiające zapamiętanie reguł ortograficznych, np.

           

          Zapamiętaj zawsze tu

          Pisz otwarte zwykłe "u"

          W słowach: skuwka i zasuwka

          Gdyż wyjątkiem są te słówka:

          W cząstkach:- unka, un i - unek

          Opiekunka, zdun, pakunek

          Pisz je także w cząstce -ulec

          Więc budulec i hamulec

          W ulu, dwu, gdzie u litera

          Wyraz kończy lub otwiera

          Wreszcie - niech nikt nie kreskuje

          W czasowniku cząstki - uje.

           

          Kłopotliwe samo "h"
          Dość szczególną skłonność ma;
          Lubi hałaśliwe słowa:
          Huk, harmider, hałasować,
          Heca, hurmem, hej, hop, hura,
          Hola, horda, hejnał, hulać,
          Hasać, halo, hop, wataha
          ..
          W tych wypadkach się nie wahaj!

           

          2. Czytaj książki. Czytanie książek sprawia, że pobudzasz wyobraźnię, masz większy zasób słownictwa i lepiej komunikujesz się z ludźmi. Nowa wiedza, a nawet czytanie dla relaksu pobudza neurony i pomaga utrzymać kondycję mózgu na wysokim poziomie. Dużo czytaj, rozwiązuj zadania matematyczne, krzyżówki, układaj puzzle, graj w sudoku, scrabble i inne gry umysłowe. Poprawisz w ten sposób pamięć i funkcjonowanie mózgu.

          3. Rób sobie przerwy. Zgodnie z efektem pierwszeństwa najwięcej zapamiętujemy na początku i na końcu nauki (efekt świeżości). Dlatego też warto jest robić sobie przerwy podczas uczenia się.

          4. Dbaj o sprawność fizyczną i odżywianie. Podczas wzmożonego wysiłku umysłowego Twój organizm potrzebuje mnóstwo energii. Spożywaj posiłki co 3 godziny, najlepiej 5 razy dziennie. Jedz produkty bogate w białko, zbożowe węglowodany, owoce i warzywa. Twój jadłospis powinien zawierać: banany (wpływają na pracę mózgu i poprawiają pamięć), owoce jagodowe (zawierają fosfolipidy), gruszki (cenne źródło wspierających układ nerwowy minerałów). Jedz produkty bogate w kwasy omega3 (ryby, orzechy), polecany w walce ze stresem magnez (orzechy, migdały, kakao, gorzka czekolada) oraz węglowodany złożone (otręby złożone, kasze, pieczywo wieloziarniste). Słodkie przekąski zastąp pestkami dyni i słonecznika. Pij dużo wody mineralnej. Dzięki zawartym w wodzie różnego rodzaju minerałom Twój organizm zachowa równowagę.

          5. Zadbaj o porządek w miejscu pracy. Ludzie uporządkowani mają lepszą pamięć niż Ci, u których panuje chaos. Czym mniej zbędnych rzeczy, tym łatwiejsza praca, lepsza koncentracja i pamięć.

          6. Rozwijaj kreatywność. Rysuj, śpiewaj, wymyślaj wiersze lub piosenki.

          7. Wysypiaj się. Jakość snu wpływa na mózg i jego prawidłowe funkcjonowanie. Podczas snu mózg przetwarza i analizuje wszystko, co wydarzyło się bieżącego dnia. 

          8. Pamiętaj o aktywności fizycznej. „W zdrowym ciele zdrowy duch”. W czasie pracy lub nauki zrób przerwę i wyjdź na spacer. Ćwiczenia fizyczne wpływają dobrze nie tylko na Twoje ciało, ale także na umysł. Praca mózgu zależy od dostarczanej do niego energii. Tę można pozyskać przez dobre dotlenienie mózgu oraz dostarczenie odpowiednich substancji odżywczych. 

          Beata Kołakowska-Nowacka