• Narodowe Święto Niepodległości

• Dnia 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Apel przygotowali uczniowie klasy IIa i dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami.

Apel przede wszystkim miał przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. 11 Listopada to dzień Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu – symbol wolności i niewoli. Szczególnie w tym miesiącu należy pielęgnować wartości patriotyczne i zainteresować dzieci poezją patriotyczną opowiadającą o walkach Polaków, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu, jak należy bronić wolności i niepodległości. Zatem część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Drugoklasiści i przedszkolaki recytowali wiersze o tematyce patriotycznej i śpiewali pieśni patriotyczne. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami.

Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

A. Tomkalska,  A. Pajewska

Ziemio polska! Ziemio trudna i doświadczona! Ziemio piękna! Ziemio moja! Bądź pozdrowiona.

Jan Paweł II

Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

10 listopada 2023 r. społeczność  naszej szkoły uczciła 105. rocznicę tego ważnego wydarzenia. Uroczystość rozpoczęła się o symbolicznej godzinie 11:11 od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego w ramach akcji Szkoła do hymnu. Następnie uczniowie klas V-VIII przenieśli nas  w klimat patriotycznej zadumy. Przypomnieli o 123 latach niewoli narodu polskiego i jego dążeniach do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.

Dzień, który przeżyliśmy dumnie, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych uczniów.

Beata Kołakowska-Nowacka

Joanna Jabłońska