• Poznajemy zawody

• NAUCZYCIEL

10 października przedszkolaki odwiedziły Panią Wioletę Grabowską oraz koleżanki i kolegów z klasy 1b. Dzieci zobaczyły jak wygląda sala lekcyjna oraz obejrzały podręczniki pierwszoklasistów. Następnie Pani Wioleta opowiedziała o swojej pracy, a także przeprowadziła lekcję – wprowadzenie litery „D, d”.

POLICJANT

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie odwiedzili nasze przedszkolaki. Zwracali uwagę na to, aby korzystać z wyznaczonych dla pieszych przejść, podkreślali również, jak bardzo ważne jest stosowanie elementów odblaskowych szczególnie teraz w okresie jesiennym. Dodatkowo funkcjonariusze przypominali o prawidłowym podróżowaniu w fotelikach, z zapiętymi pasami. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i ciekawe informacje.

Mechanik

Przedszkolaki poznały zawód mechanika. Z tej okazji obejrzały krótki film, układały obrazki w formie puzzli przedstawiające elementy wyposażenia mechanika. Dodatkowo zapoznały się z podstawowymi narzędziami używanymi w zakładzie mechanicznym. Na koniec pokolorowały klucz i stworzyły z niego puzzle, które przykleiły na kartkę. W ten sposób powstała piękna wystawa prac dzieci.

Kucharz

Zajrzeliśmy do przedszkolnej kuchni, aby zapoznać się z tajnikami pracy kucharza. Dzieci zapoznały się ze sprzętem kuchenny oraz przypomniały sobie o bezpieczeństwie podczas prac kuchennych. Największą i najprzyjemniejszą atrakcją dla dzieci było wspólne robienie ciasta oraz pierników. Sprawiło to dzieciom wiele satysfakcji oraz radości.

AKTOR

Przedszkolaki poznały zawód aktora. Zaczęliśmy od wysłuchania opowiadania S. Karaszewskiego pt.: "Bardzo ważna rola". Następnie dzieci określiły kto to jest aktor, jakie cechy posiada oraz gdzie można go spotkać. Przypomniały również podstawowe pojęcia związane z teatrem i pracą aktora. Następnie ułożyły ilustracje tworzące historyjkę obrazkową zgodnie z logiczną kolejnością występowania zdarzeń.  Przedszkolaki chętnie podejmowały próby bycia aktorem w krainie emocji i naśladowały jego mimikę twarzy. Świetnie bawiliśmy się wykonując ćwiczenia dykcyjne. Przy wypowiadaniu łamańców językowych było naprawdę dużo śmiechu. Dzieci przedstawiały również pantomimicznie wybrane postaci z baśni oraz obejrzały krótki film o pracy aktora od kulis. Na koniec wykonały pracę plastyczno-techniczną "Scena teatralna".

Stomatolog

23 lutego  w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z niecodzienny gościem. Odwiedził nas Pan stomatolog, Wojciech Tenderenda. Przedszkolaki serdecznie powitały Pana dentystę, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył naszym podopiecznym specyfikę swojego zawodu. Omówił akcesoria wykorzystywane w codziennej pracy oraz zapoznał z zasadami właściwego szczotkowania zębów i dbania o higienę jamy ustnej. Pan stomatolog uwrażliwiła również dzieci na potrzebę spożywania owoców, warzyw i produktów mlecznych, które są zdrowe dla zębów oraz unikania słodyczy, które powodują próchnicę. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, chętnie dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pan doktor zachęcał dzieci do wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, przełamując tym samym lęk przed kontaktem z dentystą. Bardzo dziękujemy Panu Wojciechowi za poświęcony czas. Była to niezapomniana lekcja dzięki, której przedszkolaki wzbogaciły wiedzę na temat dbania o piękny i zdrowy uśmiech.

Sprzedawca

Dzięki wizycie Pani Ani Kałędek, mamy Kingi, dzieci w grupie 5-latków miały okazję poznać bliżej zawód sprzedawcy. Pani Ania opowiedziała przedszkolakom jak wygląda praca w dużym markecie. Przygotowała dla dzieci również mini sklepik. Dzieci poznały nazwy różnych artykułów sprzedawanych w sklepie. Zabawa w sklep bardzo przypadła do gustu przedszkolakom. Kolejki do kasy były bardzo długie. Przedszkolaki dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca sprzedawcy.

Zawód – maszynista

Tematyka związana z zawodem maszynisty bardzo zainteresowała dzieci. Jak wynikło z rozmowy, dzieci często podróżują ze swoimi rodzicami do dalszych miejscowości. Z łatwością wskazywały i nazywały pojazdy komunikacji lądowej, wodnej i powietrznej. Tym razem skupiliśmy swoją uwagę na pojazdach trakcji kolejowej. Dzieci obejrzały film edukacyjny pt. „Dzień pracy maszynisty”. Dowiedziały się, że zadaniem maszynisty jest obsługa lokomotyw elektrycznych. Zrozumiały, jak bardzo odpowiedzialna jest jego praca. Musi on bezpiecznie dowieźć swoich pasażerów lub przewożony ładunek do celu ich podróży. Dzieciom spodobała się praca maszynisty, gdyż dużo podróżuje i poznaje ciekawe miejsca. Zachwyciły je nowoczesne lokomotywy i wagony, które obejrzały na filmiku oraz przeglądając tematyczne czasopisma i książki. „Dniem i nocą pędzi pociąg…”, tak bawiliśmy się w pociąg towarowy. W oparciu o wiersz J. Tuwima „Lokomotywa” dzieci stworzyły ilustrację pociągu towarowego. Mogły również obejrzeć bilety z przejazdu polskimi liniami kolejowymi oraz zrobić sobie zdjęcie w czapce maszynisty.

Pisarz

17 kwietnia 2024 roku odwiedził nas pan Jacek Duczmalewski autor książki pt. „Opowieść rodzinna. Wyprawa do lasu”. Przeczytał fragment swojej książki oraz opowiedział o pracy pisarza. Dzieci miały okazję dowiedzieć się ile czasu była pisane książka, skąd pan Jacek czerpał pomysły do opowiadania oraz zdradził swoim słuchaczom, że jest w trakcie pisania kolejnej opowieści. Dodatkowo dzieci miały okazję zdobyć autograf oraz zrobić sobie wspólne zdjęcie. Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszym przedszkolu.