•  

                Z racji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka uczniowie z Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła PCK przygotowali gazetki tematyczne. Jedna z nich dotyczy organizacji humanitarnej UNICEF,  przedstawia zakres i cele jej działań. Druga opisuje jak respektowane jest prawo dzieci do nauki, w różnych częściach świata. Opis i ciekawostki dotyczące szkół i sposobu nauki w różnych krajach zainteresowały wszystkich uczniów.

           

          Przypomnimy jeszcze historię idei praw dziecka.

           

                  Aż do czasów nowożytnych, dzieci uznawano za własność dorosłych i nie posiadały swobody decydowania o istotnych obszarach życia. Dopiero w oświeceniu podjęto pierwsze działania na rzecz ochrony praw dziecka. Ruch obrony praw „młodych ludzi” stopniowo rósł w siłę. Od przedsięwzięć edukacyjno-filantropijnych, podejmujących starania na rzecz dzieci opuszczonych i wyzyskiwanych, przeszedł do zorganizowanych działań na rzecz zapewnienia ochrony prawnej dzieci przez państwo. Inicjatywy podejmowane na płaszczyźnie międzynarodowej na początku XX w. zaowocowały powołaniem w 1920 r. Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom (UISE) z siedzibą w Genewie. Początkowo gromadził on fundusze na rzecz pomocy dzieciom – ofiarom wojny, stopniowo podejmując starania w celu międzynarodowego uregulowania prawnego ochrony dzieci. W 1924, dzięki jego staraniom, Zgromadzenie Ligi Narodów przyjęło Deklarację Praw Dziecka, zwaną Genewską.

                 Na dalszą ewolucję praw dziecka wpływ miały również nowoczesne koncepcje pedagogiczne, wśród których warto wspomnieć postulaty polskiego pedagoga Janusza Korczaka. Jego postulat poszanowania dziecka na równi z dorosłym - "Nie ma dziecka, jest człowiek"- wyprzedził znacznie swoją epokę.

          Pracę na rzecz promocji praw dziecka po wojnie przejęła Organizacja Narodów Zjednoczonych wraz z utworzoną w 1945 r. agendą UNESCO. Celem UNESCO jest niesienie pomocy dzieciom na całym świecie.

          W 1946 na wniosek Polski powstał UNICEF, Międzynarodowy Fundusz Narodów Zjednoczonych Doraźnej Pomocy Dzieciom.

          Po wieloletnich pracach Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w 1959 r. Deklarację Praw Dziecka. Niestety, z uwagi na charakter prawny nie uzyskała ona mocy obowiązującej. W 1989 w ramach ONZ została uchwalona Konwencja o Prawach Dziecka. W 1996 Rada Europy zainicjowała Konwencję o wykonywaniu praw dzieci która nabrała mocy w 2000.

           

                                                                              Opiekunowie SU i SK PCK

          Dorota Franckiewicz

          Joanna Zbrzezna