Dnia  12  listopada   2019 r.  w  Szkole  Podstawowej  w  Opinogórze  Górnej  odbyła  się   uroczysta  akademia   z  okazji  Narodowego  Święta  Niepodległości. Dzień  ten  miał  niecodzienny  charakter.  Od  samego  rana  można  było  odczuć  wyjątkową,  patriotyczną  atmosferę. Cała  społeczność  szkolna  była  odświętnie  ubrana  i  miała  wpięte  symboliczne   biało – czerwone  kotyliony.

Uroczystość  rozpoczęła  się  wspólnym  odśpiewaniem  hymnu  państwowego.  Montaż słowno – muzyczny  obejmował teksty  historyczne,  pieśni  i  wiersze.  Uczniowie           klasy  III a  i  III b  w profesjonalny  sposób  przedstawili   historię  losów  państwa  polskiego  w  drodze  do  niepodległości.   Ciekawie  i  obrazowo  ukazali  losy  naszej  Ojczyzny,  począwszy  od  zaborów,  a  skończywszy  na  roku  1918.   Część  artystyczna  wprowadziła  zgromadzonych   w  klimat  tamtych  wydarzeń. Największy  nacisk  położono  na  ukazanie  ducha   patriotycznego  narodu  polskiego,  który  w  czasie  123  lat  niewoli,  niestrudzenie  wychodził  z  inicjatywą  walki  za  Ojczyznę. Uczniowie   z  dumą  i  powagą  recytowali  wiersze i teksty  historyczne.  Chór  szkolny  zaśpiewał  pieśni  patriotyczne,  które  pozwoliły  wszystkim  zrozumieć  rozterki  i  uczucia  walczących  o  niepodległość.

Akademia   przede  wszystkim   miała  przypomnieć  tamte  ciężkie  czasy,  ale  także   wzbudzić  w  nas   refleksję  na  temat  dzisiejszego  życia,  naszych  postaw,  zachowań  i  pielęgnowanych  wartości   patriotycznych.   Uczestnicząc   corocznie  w  obchodach  Święta  Niepodległości  dajemy  wyraz  pamięci  o  tych  wszystkich,   dzięki  którym  żyjemy  dzisiaj  w  wolnej   Polsce  -  naszej  Kochanej  Ojczyźnie.

M. Materska i B. Makowska