• Matematyka Smyka

        •  

          We współpracy z Gminnym Przedszkolem w Świętoszowie, Przedszkolem nr 7 w Poznaniu, Przedszkolem Miejskim nr 17 im. Fryderyka Chopina w Toruniu realizujemy kolejny projekt eTwinning. Projekt „Matematyka Smyka” skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Będziemy przedstawiać podejmowane przez dzieci działania matematyczne, rozwijanie kompetencji poznawczych oraz zainteresowanie światem nauki w zabawach oraz podczas zajęć edukacyjnych w przedszkolu. Będziemy dzielić się wiedzą, rozwijać swoje umiejętności i kompetencje oraz poznamy wiele ciekawostek z dziedziny matematyki. Będziemy eksperymentować, doświadczać, badać oraz świetnie się bawić. Efekty naszej pracy widoczne są na platformie TwinSpace. 

          https://twinspace.etwinning.net/93051/home

           

           

          6-latki z naszej szkoły w trakcie codziennych aktywności i w bardzo prosty sposób poznały sposób na… określenie „swojego miejsca na ziemi” i odnalezienie siebie w otaczającej przestrzeni. Poznawanie przestrzeni zaczęliśmy od kształtowania świadomości schematu własnego ciała, tak, aby dzieciaki rozpatrywały otoczenie ze swojego punktu widzenia i stopniowo uświadamiały sobie, że coś znajduje się „przed nimi” lub „za nimi”, jest „nad nimi”, „pod nimi”, bywa „z boku” lub z ich „prawej” czy „lewej strony”.

          Budowaliśmy orientację w przestrzeni poprzez umiejętność orientowania się na kartce papieru (wskazywanie i nazywanie rogów kartki, rysowanie szlaczków, labiryntów lub innych symboli czy obrazów zgodnie ze wskazówkami nauczyciela).

          Dzieci określały też położenie przedmiotów wokół siebie w stosunku do własnego ciała. Najpierw to, co jest w zasięgu ręki, potem to, co dalej w zasięgu wzroku. Relacje przestrzenne poznawaliśmy najpierw w zabawie. To właśnie w czasie zabawy dzieci uczyły się układać coś: na, obok, pod, w, dowiedziały się, co to znaczy daleko i blisko. Podczas tych zabaw ćwiczyły również językowe określenia relacji przestrzennych.

          Więcej można zobaczyć na stronie: https://twinspace.etwinning.net/93051/home