• Klub Małego Odkrywcy- innowacja pedagogiczna.

Wiosenne przebudzenie

W ramach działań innowacyjnych dzieci wzięły udział w pracach hodowlanych roślin. Poznały kwiaty wiosenne oraz szkodliwe czynniki, na które narażone są rośliny zielone.

Omówiliśmy etapy sadzenia roślin, następnie dzieci samodzielnie napełniały doniczki ziemią i sadziły cebulę, fasolę i hiacynty. Na podłożu z waty zasiały rzeżuchę.

Założyliśmy miniszklarnię z hodowlą fasoli i omówiliśmy jej działanie.

Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły we wszystkich  pracach. Dzięki bezpośredniej obserwacji,  miały możliwość poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczyły się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia dyżurów.

Kolejne zajęcia w ramach innowacji przyrodniczej odbywały się pod tytułem   „W wiejskiej zagrodzie”. Na jedne z nich zaprosiliśmy rodziców, aby mogli podejrzeć nasze zabawy badawcze oraz swoje pociechy w trakcie pracy.

Zabawy rozpoczęliśmy od zapoznania ze zwierzętami gospodarskimi i korzyściami płynącymi z ich hodowli. Pierwsze doświadczenie dotyczyło jajek, badaliśmy wpływ różnych cieczy (herbaty, oranżady i octu) na jego skorupkę. Dzieci mogły zaobserwować jak podobnie działają bakterie na nasze zęby, gdy ich nie myjemy.

Następnie zajęliśmy się  wykonaniem masła ze śmietany. Śmietana przelana do słoiczków była energicznie potrząsana przez wszystkich, aż do uzyskania masła, które pysznie smakowało z bułeczką. To były smaczne zajęcia.

Zapoznanie z „nietypowymi  zjawiskami pogodowymi” zaczęliśmy od obejrzenia ciekawych prezentacji multimedialnych i zdjęć. Dzieci poznały zjawisko mgły, szronu, rosy, tęczy i smogu. Do ostatniego zjawiska wykorzystaliśmy folię malarską, dzięki której dzieci próbowały wyobrazić sobie smog. Folia posłużyła nam również do zabaw w „Pogodową gimnastykę”, było dużo radości. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną z wykorzystaniem kolorowej kredy.

Kaprysy jesiennej pogody to kolejny temat zajęć badawczych, którym zajęły się przedszkolaki.

Dzieci zapoznały się ze zjawiskiem powstawania deszczu, do czego wykorzystaliśmy czajnik z wodą i lusterka. Natomiast  przy użyciu gorącej wody, kostek lodu i lakieru do włosów tworzyliśmy chmury zamknięte w słoiku. Doświadczenie  „wodne tornado” również wzbudziło ciekawość dzieci, a  na podstawie obserwacji dzieci wnioskowały, iż ciecze wprawione w ruch obrotowy tworzą wir. Obejrzeliśmy również film edukacyjny ukazujący prawdziwe zjawisko powstawania tornada.

Na zakończenie zajęć dzieci wykorzystując folię aluminiową i farby malowały wiatr.

Zakręcone owoce

Dzieci z grup przedszkolnych 0a i 0b uczestniczyły w zabawach badawczych i doświadczeniach, które dotyczyły owoców.

Przeprowadziliśmy wspólnie takie doświadczenia jak: Co się stanie z jabłkiem?, Tańczące pestki, Czy jabłko potrafi pływać? oraz Kosz śliwek.

Do zabaw i doświadczeń wykorzystaliśmy świeże owoce jabłek, które poddaliśmy działaniu różnych czynników – powietrza, wody, octu i oleju.

Zadaniem dzieci była tygodniowa obserwacja owoców – co się z nimi dzieje?

Następnie wykorzystując pestki z owoców poddawaliśmy je działaniu – wody gazowanej, roztworu sody, octu i cytryny. Dzieci obserwowały jak bąbelki przenoszą pestki w górę i w dół – wirują.

Dzieci wnioskowały na podstawie obserwacji, co dzieje się z jabłkiem wrzuconym do pojemnika z wodą? Dlaczego jabłko pływa? Dowiedziały się, że jabłka mają kieszonki powietrzne, które powodują, że krążą w wodzie.

Na zakończenie zajęć wykonaliśmy pracę plastyczną z wykorzystaniem pestek śliwek, płatków kosmetycznych i patyczków po lodach.

To były interesujące zabawy.

Wioletta Kijewska

Krystyna Mitkowska