• Klasy pierwsze

        •    

          Wycieczka do Legionowa

                   8 czerwca 2018 roku uczniowie klasy Ia uczestniczyli w wycieczce do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Tego dni mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy Policji. Uczniowie obserwowali pokazy zdolności bojowych policjantów i innych służb mundurowych. Wiele atrakcji dostarczył bezpośredni kontakt ze sprzętem specjalistycznym, używanym przez poszczególne służby. Dzieci mogły również uczestniczyć w grach sprawnościowych i różnych zabawach. Każdy otrzymał pamiątkowy certyfikat.

          Bożena Makowska

          Dzień Matki w  Ia

                      25 maja 2018r. uczniowie klasy Ia gościli swoje mamy na uroczystości klasowej z okazji Dnia Matki. Dekoracja sali wprowadziła przybyłych gości w świąteczny nastrój. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej. Dzieci recytowały okolicznościowe wiersze i śpiewały piosenki. W przedstawionym programie  artystycznym wyraziły swoją wdzięczność za matczyną miłość, cierpliwość i dobroć. Każda mama otrzymała upominek własnoręcznie wykonany  przez swoją pociechę, który będzie przypominał jej ten dzień. Były niezapomniane emocje i łzy wzruszenia.

          Bożena Makowska

          Na wycieczce

                      Uczniowie z klasy Ia  17 kwietnia 2018r. uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Płocka. Pierwszym punktem programu, było obejrzenie w Teatrze Dramatycznym spektaklu „Królewna Śnieżka”. Dzieci podziwiały grę aktorów i interesującą scenografię. Wiele wrażeń dostarczyły również efekty dźwiękowe i świetlne. Mieliśmy możliwość zwiedzić kulisy           i uczestniczyć w lekcji teatralnej prowadzonej przez pracownika teatru. Kolejnym punktem naszej wycieczki był pobyt w Centrum Zabaw Happy Parku. Wszyscy wykorzystali ten czas na twórczych zabawach i grach. 

                      Wspólny wyjazd uczniów z klas I - III służył integracji  dzieci. Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze.

          Bożena Makowska

          Dzień z herbatą  w I a

                      Zajęcia rozpoczęliśmy od rozwiązania krzyżówki i obejrzenia filmu edukacyjnego. Dowiedzieliśmy się, jaka jest tradycja uprawy i produkcji herbaty. Uczniowie zapoznali się z rodzajami herbat i sposobami ich przyrządzania. Mieli możliwość porównywać różne gatunki, wykorzystywali do tego celu wszystkie zmysły. Nie zabrakło zaparzania herbaty  i wspólnej degustacji. Dzieci  wypowiadały się na temat smaku pitego napoju. Było dużo wrażeń!

          Bożena Makowska

           

          Dla  Pań małych i dużych…

                      8 marca chłopcy z klasy I a szczególnie pamiętali o wychowawczyni i swoich koleżankach. Dzień rozpoczęli bardzo pracowicie. Zamienili się w klasowych cukierników                        i z przyniesionych składników upiekli ciasto. Oczywiście były życzenia, kwiaty i drobne upominki. Chłopcy przygotowali również dla dziewczynek zagadki. Wiele radości sprawiła nam wspólna degustacja czekoladowego ciasta, które  smakowało  wybornie.

          Bożena Makowska

                 

          Zabawa to nauka

                      Inspiracją do zorganizowania w klasie I a zajęć z grami planszowymi i innymi były wypowiedzi dzieci na temat spędzania wolnego czasu. Uczniowie opowiadali, że czasami grają również w gry planszowe. Wspólnie wybraliśmy dzień, w którym chętni mogli przynieść swoje ulubione gry.  Dzieci prezentowały gry i szczegółowo zapoznawały się z ich zasadami. Najwięcej radości sprawiła im wspólna gra. Uczestnicy zajęć przekładali teorię na praktykę. Doskonalili swoje umiejętności komunikacji oraz budowania dobrych relacji           z rówieśnikami. Rozwijali wyobraźnię, logiczne myślenie i przewidywanie skutków  podejmowanych decyzji. Gry planszowe są doskonałym narzędziem w rozwijaniu funkcji poznawczych dzieci w młodszym wieku, pozytywnie wpływają również na budowanie integracji w grupie.

          Bożena Makowska

          Rodzice dzieciom

                      Jednym z wielu działań edukacyjnych naszej szkoły jest promocja czytelnictwa zarówno wśród uczniów klas starszych jak i młodszych. W klasie I a organizujemy różne formy zajęć, aby uatrakcyjniać te działania. Służą temu również spotkania, na których zaproszeni Rodzice  czytają uczniom wybrane pozycje. Głośne czytanie tekstów ma istotny wpływ na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci. Zachęca do bezpośredniego kontaktu z książką.

          B. Makowska

          Czekamy na święta

                          21 grudnia 2017 w klasie I a odbyło się uroczyste spotkanie  pod tytułem „Czekamy na święta”. Uczniowie przygotowali i przedstawili zaproszonym Rodzicom program artystyczny tematycznie nawiązujący do Bożego Narodzenia. Miłą niespodzianką dla Rodziców było obdarowanie ich samodzielnie wykonanymi przez dzieci upominkami. Zgodnie z naszą polską tradycją podzieliliśmy się opłatkiem, składając serdeczne życzenia. W trakcie naszej uroczystości nie mogło również zabraknąć wspólnie odśpiewanych kolęd.  Dalsza część spotkania upłynęła w miłej i świątecznej atmosferze.  Rodzice szczególnie zadbali o poczęstunek dla swoich milusińskich. Dzieci otrzymały upominki od Mikołaja, które dobrotliwy staruszek w tym roku zostawił za drzwiami naszej klasy.

                      Dziękujemy uczestniczącej w spotkaniu Pani Dyrektor Teresie Grzeszczak za skierowane do nas życzliwe słowa i Rodzicom za przygotowanie  słodkości.

           

          Bożena Makowska

           

          W  bibliotece

                      Uczniowie klasy I a uczestniczyli w spotkaniu z Panią Joanną Jabłońską. Zostali zapoznani z zasadami obowiązującymi w bibliotece szkolnej. Poznali pracę bibliotekarza oraz umiejętność  korzystania z księgozbioru, w który jest wyposażona nasz biblioteka. Pani Jabłońska  przypomniała o poszanowaniu wszystkich książek. Potem dzieci wspólnie wybrały pozycję, którą odczytała Pani Asia. Realizacja lekcji pokazała, że w bibliotece w szczególny sposób rozwijamy zainteresowania czytelnicze naszych młodszych wychowanków.

                      Dziękujemy Pani Asi za stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery w czasie naszego pobytu w bibliotece.

          Bożena Makowska

                      Mikołajkowe czytanie

                      „Głośne czytanie ma magiczną moc zaspakajania potrzeb dziecka, rozszerza horyzonty, buduje wyobraźnię, przyswaja wiedzę, uczy  pozytywnego myślenia, jest podstawą dobrych relacji z innymi osobami”.

          Kontakt z książką od najmłodszych lat odgrywa nieocenioną rolę w rozwoju i wychowaniu każdego dziecka. Należy go rozwijać różnymi metodami, wyjątkową rolę ma do spełnienia głośne czytanie dzieciom przez osoby dorosłe. 

                      6 grudnia 2017r. uczniowie klasy I a i I b mieli szczególną okazję, spotkać się z Panem Wójtem Piotrem  Czyżykiem. Nasz gość  włączył się do akcji „Mikołajkowe czytanie”. Pan Wójt okazał się wyśmienitym lektorem i wprowadził uczniów w bajkowy świat ulubionej postaci – Mikołaja. Następnie dzieci miały za zadanie odpowiadać  na wylosowane pytania, które dotyczyły poznanych treści. Odczytywała je Pani Dyrektor Teresa Kudlak. Wszystkie udzielane odpowiedzi były poprawne i zostały nagradzane brawami. Spotkanie czytelnicze było nowym doświadczeniem i cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci. Przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze, czego dowodem były uśmiechy i podziękowania. Na koniec wszystkich czekała  niespodzianka,  słodkie upominki od   obecnych gości. Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi za przybycie do naszej szkoły i włączenie się do popularyzacji akcji czytania młodszym uczniom.

          Bożena Makowska, Małgorzata Materska

           

           

           

           

           

           

          W  parku

                      Jesień to jedna z barwniejszych pór roku, pełna „skarbów”. Zmiany jakie
          zachodzą w tym czasie,  można poznawać i podziwiać w wielu ekosystemach.  Jednym z nich jest park. Uczniowie z klasy I a uczestniczyli w zajęciach edukacji przyrodniczej, które zostały przeprowadzone   na terenie parku w Opinogórze Górnej. Dzieci  poznawały zasady  prowadzenia bezpiecznej obserwacji w  naturalnym terenie. Nauczyły się rozpoznawać gatunki  drzew, krzewów i ich owoców. Zbierały dary jesieni, które po powrocie do szkoły znalazły miejsce  w  klasowym kąciku przyrody. Kształtowały również swoją wrażliwość na piękno jesiennego krajobrazu.

          Bożena Makowska

           

           

           

                      Dzień Praw Dziecka w klasie I a

          20 listopada  w Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

                      Uczniowie klasy I a uczestniczyli w zajęciach, których celem było przybliżenie tematyki związanej z  zagadnieniem praw wszystkich  dzieci. Inspiracją do prowadzenia rozmów w grupach, była treść wiersza „O prawach dziecka” M. Bryczyńskiego. Uczniowie odgrywali scenki związane z treścią  danego prawem i prezentowali je pozostałym kolegom i koleżankom. Uświadomili sobie, że mają prawa do nauki, zabawy, ochrony zdrowia, równego traktowania  i okazywania tożsamości narodowe.

                      Kolejnym działaniem było zaprojektowanie i wykonanie przez wszystkich uczniów ilustrowanego kodeksu praw. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ma przypominać wszystkim, że każde dziecko posiada niezbywalne prawo do otaczania go miłością. Powinno być wychowywane w poczuciu bezpieczeństwa i zapewnienia godności osobistej.

          Bożena Makowska

           

          „Aktywnie spędzam czas na sportowo i kształtuję swoją postawę ciała prawidłowo”

          Uczniowie klasy I a uczestniczą w realizacji projektu  „Aktywnie spędzam czas na sportowo i kształtuję swoją postawę ciała prawidłowo”. Biorą udział  w dodatkowych zajęciach sportowych i rekreacyjno – sportowych z elementami ćwiczeń z gimnastyki korekcyjno – kompemsacyjnej. Zajęcia zachęcają dzieci do regularnej  aktywności i kształtują podstawowe nawyki ruchowe związane z prawidłową postawą ciała.

          Grażyna Bajgier – realizacja zajęć od IV do VI 2017 r.

                                                                     Paweł Cejmer – realizacja od IX do XI 2017 r

           

           

          Ślubowanie klas pierwszych

          Dzień 29 września 2017r to ważna data w życiu naszej szkoły. Tego dnia 28 uczniów klas pierwszych zdało swój pierwszy szkolny egzamin i zostało pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej.

          Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się pod czujnym okiem wychowawczyń – Bożeny Makowskiej i Małgorzaty Materskiej. Od początku roku szkolnego uczyli się piosenek i wierszy. Uroczystość ślubowania odbyła się w sali nr 14, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Uczniowie klas pierwszych przybyli do szkoły w strojach galowych w towarzystwie rodziców i bliskich. Nie zabrakło też niecodziennych gości, swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Opinogóra – Pan Piotr Czyżyk, przedstawiciel z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ciechanowie – Pan Wielechowski oraz zaprzyjaźniony ze szkołą policjant – Pan Tomasz Żebrowski. W uroczystości brali również udział uczniowie klasy drugiej i uczniowie klas trzecich z wychowawcami.

          Na początek Dyrektor Szkoły – Pani Teresa Kudlak powitała wszystkich zebranych. Szczególnie miłe i ciepłe słowa skierowała do pierwszaków, witając ich wśród braci uczniowskiej. Następnie uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny. Z uśmiechem na twarzach dzieci popisały się swoimi umiejętnościami recytatorskimi i talentem muzycznym.

          Kulminacyjnym punktem było uroczyste złożenie ślubowania przez uczniów oraz pasowania na uczniów, którego dokonała Pani Dyrektor Teresa Kudlak. Przy pomocy symbolicznego ołówka pasowała każdego ucznia na pełnoprawnego członka naszej szkolnej społeczności. Po tym doniosłym akcie wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk Pani Wicedyrektor - Teresy Grzeszczak. Przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego klas I-III obdarowali młodszych kolegów i koleżanki drobnymi upominkami i słodką niespodzianką. Dzieci ogarnęła niesamowita radość i zadowolenie.

          W dalszej części uroczystości głos zabrał Wójt Gminy Opinogóra – Pan Piotr Czyżyk, który złożył dzieciom gratulacje i podziękowania. Życzył im wytrwałości, chęci i zapału do nauki. Obecny na uroczystości przedstawiciel WORD w Ciechanowie –  wręczył pierwszakom zestawy odblaskowe jako niezbędne wyposażenie każdego ucznia. Wyjaśnił potrzebę ich używania. Zwrócił szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym.

          Na koniec uroczystości były pamiątkowe zdjęcia.

           

          Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie. Niech chęć i zapał do nauki trwa w Was przez cały okres edukacji!

           

          B. Makowska

          M. Materska