• Mam szansę!

• Dzieci z klas I – III z terenu Gminy Opinogóra Górna „Mają szansę!”

W związku z ogłoszeniem konkursu systemowego Nr 1/PO KL/9.1.2/2013 przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, Gmina Opinogóra Górna złożyła wniosek o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projektu w ramach Priorytetu IX – Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1 Poddziałanie 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki mających na celu wyrównanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.

Komisja Oceny Projektów dla Działania 9.1 pozytywnie oceniła wniosek, przyznając fundusze na jego realizację w kwocie 107595,50 zł Projekt opiewa na wartość 107595,50 zł i nie wymaga wkładu własnego.

Projekt skierowany jest do 65 osobowej grupy dzieci z klas I- III  z terenu naszej Gminy.

I tak w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Woli Wierzbowskiej realizowane są następujące zajęcia:

• 30 h zajęć dla dzieci ze specjalnymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji-1 grupa
          • 30 h zajęć dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych- 1 grupa
          • 30 h zajęć Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów wybitnie, szczególnie uzdolnionych - ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno – przyrodniczych – 1 grupa
          • 30 h zajęć rozwijających zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych język angielski dla dzieci - 1 grupa
          • 30 h zajęć z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy – 1 grupa

W Szkole Podstawowej w Kołaczkowie realizowane są następujące zajęcia:

• 30 h zajęć logopedycznych dla dzieci z zaburzeniami  rozwoju mowy – 1 grupa

W Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej realizowane są następujące zajęcia:

• 30 h zajęć logopedycznych dla dzieci z zaburzeniami  rozwoju mowy – 1 grupa

Dodatkowo w ramach projektu doposażono bazę dydaktyczną 3 szkół podstawowych z terenu gminy. Wyposażenie jest zgodne z potrzebami uczniów i uczennic powyższych szkół. Do szkół podstawowych trafiły : plansze i tablice edukacyjne do realizacji treści z zakresu edukacji matematycznej oraz gry dydaktyczne pozwalające poprzez zabawę poprawić umiejętności dzieci ponadto, z uwagi na specyficzne potrzeby edukacyjne dzieci, zakupiono specjalne gry i plansze edukacyjno- wychowawcze z przeznaczeniem dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Szkoły są doposażone w specjalistyczny sprzęt multimedialny do diagnozowania i koordynowania dysfunkcji i dysharmonii rozwojowych.

Realizacja projektu to ogromna szansa dla naszych zdolnych uczniów dającą im możliwość dalszego rozwoju, głównie dzięki wykorzystaniu atrakcyjnych, nowoczesnych, odziaływujących na wyobraźnię dziecięcą pomocy dydaktycznych.

Uczniowie mający problemy z nauką przy zastosowaniu multimediów, w tym, dobranych programów terapeutycznych, dostosowanych do ich wieku i możliwości, dają im szansę wyrównania ich deficytów.

Z realizacji niniejszego projektu szczególnie zadowoleni są dyrektorzy placówek oświatowych oraz nauczyciele, gdyż bazy dydaktyczne szkół wzbogaciły się o profesjonalne środki dydaktyczne, które będą szkołom służyły przez lata.

Zajęcia prowadzone w ramach tego projektu to przede wszystkim atrakcyjne, efektywne lekcje dla naszych uczniów o ogromna satysfakcja dla nauczycieli uczących, gdyż pozytywne efekty są widoczne każdego dnia. Uczniowie uczęszczają  chętnie na nie. Pomoce są tak dobrane aby oddziaływały na wszystkie dziecięce zmysły dzięki czemu ułatwiają zapamiętywanie nowopoznanej wiedzy i utrwalanie nabytych umiejętności.

Każda dzisiejsza inwestycja w oświatę to lepsze jutro polskiego społeczeństwa, o czym pamięta samorząd naszej gminy.

„Mam szansę!” to już szósty projekt edukacyjny realizowany w szkołach na terenie Gminy  Opinogóra Górna współfinansowany ze środków UE.